25 Օգոստոս 2009 - 14:11 AMT
«Արմավիա» ավիաընկերությունը համապատասխանում է բոլոր միջազգային չափանիշներին, եւ բոլորի հետ միասին մենք կգտնենք այս հարցի լուծման ճանապարհը: Մեր ինքնաթիռները նոր են, եւ այդ պատճառով անհանգստություն պատճառ չունենք, առավել եւս, որ «Արմավիա» – ն համապատասխանում է բոլոր IATA-ի պահանջներին», – հայտարարել է ավիաընկերության նախագահ Միքայել Բագդասարովը, մեկնաբանելով այն փաստը, որ «Արմավիա» -ն Եվրամիության կողմից ընդգրկվել է այն ավիափոխադրողների ցանկում, որոնց 2012թ-ց, էկոլոգիական նկատառումներով, կարող է արգելվել թռիչքներ կատարել Եվրամիության օդանավակայաններ: Համաձայն Եվրամիության նոր օրենսդրությանը, որը ուժի մեջ կմտնի 2012թ-ի հունվարի 1-ի-ց, դեպի Եվրոպա թռիչքներ կատարող բոլոր ավիաընկերությունները պարտավոր են պակասեցնել ածխաթթու գազի արտանետումները մթնոլորտ:
Բաղդասարովի խոսքերով «ուղեւորների մտավախություններն անտեղի են, քանի որ Եվրամիության ցանկի մեջ ընդգրկված են 4000 ավիափոխադրող ընկերություններ, որոնց թվում են ԿԼՄ-ը, Լյուֆտհանզը, ԱլԻտալիան եւ ուրիշները, այնպես որ այս հարցը միայն «Արմավիային» չի վերաբերվում, այս խնդիրը վերաբերվում է բոլոր ավիաընկերություններին»:
«Այս խնդիրը վերաբերվում է ոչ միայն ավիաընկերություններին, սա, ընդհանուր առմամբ, ավիացիայի խնդիր է, – ընդգծել է Միքայել Բաղդասարովը: Նրա խոսքերով աղտոտող գազերի արտանետումների հարցում ոչ վերջին դերն են խաղում ավտոմոբիլային, ծովային, երկաթուղային փոխադրամիջոցները: «Մենք խնդիրներ չունենք` թռիչքներ կատարել ենք եւ կկատարենք», -ավելացրել է պարոն Բաղդասարովը, հաղորդում է «Արմավիայի» մամլո ծառայությունը:

«Армавиа» соответствует всем международным стандартам, и со всеми вместе мы найдем пути решения этого вопроса. У нас новые самолеты, поэтому мы не видим опасений, тем более компания «Армавиа» соответствует всем требованиям IATA», – заявил президент авиакомпании “Армавиа” Михаил Багдасаров, комментируя тот факт, что «Армавия» включена Евросоюзом в список авиаперевозчиков, которым с 2012 года могут быть запрещены авиаполеты в аэропорты ЕС из-за экологических соображений. Согласно новому законодательству ЕС, которое вступит в силу с 1 января 2012 года, все авиакомпании, совершающие полеты в ЕС, должны сократить объем выбросов в атмосферу углекислого газа.
По словам Михаила Багдасарова, «опасения пассажиров неуместны, поскольку в список ЕС включены четыре тысячи авиаперевозчиков, среди них такие, как Люфтганза, КЛМ, АлИталия и другие, так что это вопрос не только авиакомпании «Армавиа» – это вопрос всех авиакомпаний».
«Данная проблема относится не только к авиакомпаниям, это проблема авиации в целом, – подчеркнул Михаил Багдасаров. По его словам, в проблеме выбрасываемых газов не последнюю роль играют железнодорожный транспорт, морской, автомобили и т.д. «У нас проблем нет – летаем и будем летать», – заключил Михаил Багдасаров, сообщает пресс-служба авиакомпании «Армавиа».