25 Օգոստոս 2009 - 17:12 AMT
ՀՀտնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը հսկողության տակ է պահում առաջին անհրաժեշտության ապրանքների շուկայում մրցակցային իրավիճակը, հաղորդում է Հանձնաժողովի լրատվական ծառայությունը:
Հաղորդագրության համաձայն, հաշվի առնելով վերջին երկու օրերին սպառողների շրջանում առաջացած մտահոգությունները շաքարավազի գների, այդ ապրանքատեսակի հնարավոր դեֆիցիտի առնչությամբ, Հանձնաժողովը խստացրել է հսկողությունն ու մրցակցության կանոնների պահպանման նպատակով շուկայում գործող տնտեսվարողներին աջակցում է շուկան անցնցում պահելու համար որոշակի միջացառումներ իրականացնել
Հանձնաժողովիկողմից իրականացվածօպերատիվ հետազոտության համաձայն, եղանակային անբարենպաստպայմանների պատճառով աշխարհումշաքարավազի արտադրության համարհումքի խոշորմատակարար Հնդկաստանում շատ ցածր բերքատվություն է արձանագրվել այս տարի, ինչի հետեւանքով միջազգային շուկայում շաքարավազի գինը բարձրացել է: Մյուս կողմից Հայաստանում այս գործոնին ավելացել է նաեւ տարադրամի արժեվորման փաստը, եւ արդյունքում շաքարավազի գինը մանրածախ առեւտրի կետերում (ընդհանուր հարկման ռեժիմով աշխատող) բարձրացել է 10-20 դրամով:
Հանձնաժողովնառայժմ չի համարում, որ շուկայումստեղծված իրավիճակումմրցակցային օրենսդրության խախտումներ կան: Ամեն դեպքումշուկայի զարգացումներըխիստ վերահսկողության տակ են, եւ անհրաժեշտության դեպքում կձեռնարկվեն համապատասխան քայլեր:

Государственная комиссия по защите экономической конкуренции Армении контролирует ситуацию на рынке товаров первой необходимости, в частности, на рынке сахарного песка, сообщает пресс-служба Комиссии.
Согласно сообщению, учитывая беспокойство армянских потребителей в связи с ценами на сахарный песок, возможностью дефицита данного товара, комиссия ужесточила контроль за ситуацией и продолжает содействовать хозяйствующим субъектам.
В исследованиях Комиссии отмечается, что в связи с неблагоприятными погодными условиями в Индии, которая является крупным мировым поставщиком сырья для производства сахарного песка, урожай был крайне низким, в результате чего повысились цены на песок на мировом рынке. Помимо этого, на повышение цен оказала влияние девальвация драма в Армении, в результате чего цены на сахарный песок в пунктах розничной продажи повысилась на 10-20 драмов и составила 280 драмов.
Тем не менее, Комиссия пока не считает, что в создавшейся ситуации на рынке имеются нарушения законодательства по защите экономической конкуренции. «Ситуация на рынке находится под контролем, и в случае необходимости со стороны ГКЗЭК будут предприняты соответствующие шаги», – говорится в сообщении.