Համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամը անկման ուղի է բռնել եւ 2010-ին աշխարհում տնտեսական աճ կսկսվի: Այդ մասին այսօր` օգոստոսի 26-ին, Երեւանում հայտնել է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական ինստիտուտի (ՀՊՏԻ) ռեկտոր Յուրի Սուվարյանը` վկայակոչելով առաջատար արտասահմանյան տնտեսագետներին:
«Ինքնին Հայաստանում տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում վերջին վեց ամսվա ընթացքում տնտեսական աճի միտում է նկատվում»,- ասել է Յուրի Սուվարյանը:
Նա նաեւ ավելացրել է, որ ԵՊՏԻ դասախոսներիվ շատերը հաճախ ԶԼՄ-ներում են հանդես գալիս հարցազրույցներով եւ հոդվածներով, որտեղ առաջարկում ենգտնել Հայաստանի վրա համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի ազդեցության նվազման ճանապարհներ գտնել, որոնք հաճախ արժանանում են Հայաստանի կառավարության ուշադրությանը:

Мировой экономический кризис пошел на спад и к 2010 году в мире начнется экономический рост. Об этом сегодня, 26 августа, в Ереване заявил ректор Армянского Государственного экономического университета (АГЭУ) Юрий Суварян, ссылаясь на ведущих зарубежных экономистов.
“В самой Армении на фоне экономического кризиса за последние шесть месяцев наблюдается тенденция к экономическому росту”, – сказал Юрий Суварян.
Он также добавил, что многие из преподавателей АГЭУ часто выступают в СМИ с интервью и статьями, где предлагают пути по уменьшению воздействия мирового экономического кризиса на Армению, которые нередко принимаются во внимание со стороны правительства Армении.