27 Օգոստոս 2009 - 07:44 AMT
Հայաստանում ատոմային էլեկտրաէներգետիկայի ընդլայնումը հանրապետության տնտեսական կայուն աճի օպտիմալ ճանապարհն է, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդեց Զարգացման եվրասիական բանկի տնտեսական վերլուծության բաժնի պետ, Վերլուծական վարչության պետի տեղակալ Եվգենի Վինոկուրովը : Նրա խոսքերով, ԶԵԱԲ-ը չի բացառում Հայաստանի ատոմային էլեկտրակայանի ֆինանսավորմանն իր մասնակցությունը: «Բանկը մեծ նշանակություն է տալիս իր նոր մասնակից պետության էլեկտրաէներգետիկայի զարգացմանը, ենթադրելով, որ Հայաստանում ատոմային էլեկտրաէներգետիկայի ընդլայնումը հանրապետության տնտեսական կայուն աճի օպտիմալ ճանապարհն է», – ասել է նա:
Հայաստանը բանկի լիիրավ մասնակիցն է 2009 թվականի ապրիլից:
Ինչպես նշել է Վինոկուրովը, ԶԵԱԲ-ի առաքելությունը ոչ միայն իր մասնակից պետությունների կայուն տնտեսական աճի համար աշխատելն է, այլեւ նրանց տնտեսական ինտեգրմանը նպաստելն է: Այդ համատեքստում նա ավելացրել է, որ ԱԷԿ-ի կառուցման նախագիծը բացառիկ հետաքրքրություն է ներկայացնում: «Ռուս կապալառուի կողմից նոր կայանի կառուցումը եւ ռուսական ու ղազախստանյան ծագումով միջուկային վառելիքի մատակարարումը կամրապնդի մեր երկրների փոխշահավետ տնտեսական կապերը, զգալիորեն կընդլայնի փոխադարձ առեւտուրն ու ներդրումները նրանց միջեւ», – նշել է պետի տեղակալը:
Դրա հետ մեկտեղ, ԶԵԱԲ-ի տնտեսական վերլուծության բաժնի պետը պարզաբանել է, որ նոր ԱԷԿ-ի կառուցումը կիրականացվի անվտանգության նորագույն տեխնոլոգիաների հիման վրա: «Մենք հավատարիմ ենք էկոլոգիական եւ տեխնիկական անվտանգության բարձր չափանիշներին», – հավաստիացրել է Վինոկուրովը:
Հայաստանը ծրագրում է մինչեւ 2016 թվականը նոր ատոմային էներգաբլոկ կառուցել 1200 Մեգավատ հզորությամբ: Նոր էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը կկազմի 60 տարի, այն կհանդերձվի անվտանգության պասիվ համակարգերով, միջուկային վառելիքի վերալցարկման ժամկետը կկազմի նվազագույնը 18 ամիս:

Расширение атомной электроэнергетики в Армении является оптимальным путем к устойчивому экономическому росту республики, сообщил корреспонденту PanARMENIANNet заместитель начальника Аналитического управления – начальник отдела экономического анализа Евразийский банк развития Евгений Винокуров. По его словам, ЕАБР не исключает своего участия в финансировании атомной электростанции в Армении. «Банк придает большое значение развитию электроэнергетики своего нового государства-участника, полагая, что расширение атомной электроэнергетики в Армении является оптимальным путем к устойчивому экономическому росту республики», – сказал он.
Армения является полноправным участником банка с апреля 2009 года.
Как отметил Винокуров, миссия ЕАБР – не только работать на устойчивый экономический рост своих государств-участников, но и способствовать их экономической интеграции. В этом контексте он добавил, что проект строительства АЭС представляет исключительный интерес. «Строительство новой станции российским подрядчиком и снабжение ее ядерным топливом российского и казахстанского происхождения укрепит взаимовыгодные экономические связи наших стран, существенно расширит взаимную торговлю и инвестиции между ними», – отметил замначальник.
Вместе с тем начальник отдела экономического анализа ЕАБР пояснил, что строительство новой АЭС будет производиться на основе новейших технологий безопасности. «Мы подтверждаем свою приверженность высоким стандартам экологической и технической безопасности», – заверил Винокуров.
Армения планирует построить новый атомный энергоблок мощностью в 1200 МВт до 2016 года. Срок эксплуатации нового энергоблока составит 60 лет, он будет оснащен пассивными системами безопасности, срок дозаправки ядерным топливом составит, как минимум, 18 месяцев.