Հայաստանի բյուջետային պակասուրդը ՆՀԱ-ի նկատմամբ 2009թ-ի վերջին չի գերազանցի 6.5% մակարդակը, հայտարարեց ուրբաթ օրը կայացած մամլո ասուլիսին Հայաստանի Ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը: Ինչպես նկատեց նախարարը, Ազգային վիճակագրության ծառայության հրապարակած տվյալները «ոչ մեկի համար անակնկալ չէին», քանի որ առկա ցուցանիշները համապատասխանում են տարվա ընթացքում սպասված կանխորոշումներին եւ համապատասխանում են նրանց, որոնք կատարվել են միջազգային կառույցների կողմից` հաշվի առնելով դինամիկայի այն միտումները, որոնք նկատվում են երկրում: Այս կապակցությամբ, Դավթյանը հիշեցրեց, որ Հայաստանում յոթ ամսվա կտրվածքով արձանագրվել է ՆՀԱ-ի անկում անելի քան 18%-ով, ինչը հիմնականում համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի հետեւանք է: Բացի այդ, նախարարը հավաստիացրեց, որ սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներից ՆՀԱ-ի ցուցանիշը կբարելավվի եւ տարվա վերջին ավելի քիչ անկում կարձանագրվի:
Դավթյանի կարծիքով, բյուջետային ցուցանիշները համապատասխանում են առաջին յոթ ամսվա ցուցանիշներին` բյուջեի եկամուտը կազմեց 359 մլրդ դրամ, ծախսերը`426.5 մլրդ դրամ, այս պարագայում ընթացիկ պետբյուջեի պակասուրդը կազմում է 67.5 մլրդ դրամ, ինչը ՆՀԱ-ի նկատմամբ կազմում է 4.7 %. Նա ավելացրեց նաեւ, որ այս տարվա արդյունքներով, առկա ցուցանիշը չի գերազանցի Հայաստանի Ազգային Ժողովի կողմից հաստատած 7.5 % մակարդակի սահմանը ՆՀԱ-ի նկատմամբ: «Հուսով եմ, որ տարվա վերջում մենք կկարողանանք պահել այս ցուցանիշը»,- ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է 2010թ.-ի բյուջեի պակասուրդին, ապա, Դավթյանի խոսքերով, 2009թ-ի հետ համեմատած, սպասվում է դրա իջեցումը 1%-ով: Եվ 2010թ-ի վերջում այս ցուցանիշը կարող է կազմել 5-5.5%` վերադառնալով առաջվա տարիների 3% ցուցանիշին ՆԳԱ-ի նկատմամբ:
Ֆինանսների նախարարի կարծիքով, տնտեսության մեջ նկատվում են կայունացման միտումներ, սակայն առկա է դրանց պահելու խնդիրը: Համաշխարհային ճգնաժամը մոտենում է իր ավարտին, հատկապես` ԱՄՆ-ում, Գերմանիայում, Ռուսաստանում, եւ սա չի կարող դրական ազդեցություն չթողնել Հայաստանի տնտեսության վրա:

Дефицит бюджета Армении по итогам 2009 года не превысит уровня 6.5% по отношению к ВВП, заявил журналистам на пресс-конференции в пятницу министр финансов Армении Тигран Давтян. Как отметил министр, данные, опубликованные Национальной статистической службой, «не были ни для кого сюрпризом», поскольку те показатели, которые есть сейчас, соответствуют прогнозируемым в течение года, а также тем прогнозам, которые делаются международными структурами с учетом мировых тенденций и той динамики, которая наблюдается внутри страны. В связи с этим Давтян напомнил, что в Армении по итогам семи месяцев был зафиксирован спад ВВП более чем на 18%, что обусловлено в основном глобальным финансово-экономическим кризисом. Кроме этого, глава Минфина заверил, что с сентября-октября показатель ВВП будет улучшаться и к концу года будет ощутим более низкий спад.
По мнению Давтяна, адекватны также показатели бюджета за первые семь месяцев: доходы бюджета составили 359 млрд. драмов, расходы – 426.5 млрд. драмов, при этом текущий дефицит госбюджета за семь месяцев составил 67.5 млрд. драмов, что составляет 4.7% по отношению к ВВП. Вместе с тем он добавил, что по итогам года этот показатель не превысит уровень, утвержденный Национальным собранием Армении – в пределах 7.5% по отношению к ВВП. «Надеюсь, что по итогам года нам удастся сохранить показатель дефицита бюджета на уровне 6.5% по отношению к ВВП», – сказал он.
Что же касается дефицита бюджета 2010 года, то, по словам Давтяна, ожидается его снижение на 1% по сравнению с 2009 годом, и по итогам 2010 года этот показатель может составить 5-5.5%, с целью возврата к прежнему показателю – 3% по отношению к ВВП, который был в Армении в предыдущие годы.
В целом, по мнению главы Министерства финансов, в экономике намечены тенденции стабилизации и есть проблема их укрепления, в то же время есть положительные импульсы – глобальный кризис и рецессия в основных экономиках мира приближается к завершению, в частности в США, Германии, России, и это не может положительно не сказаться на экономике Армении, которая, будучи открытой, подвержена внешнему воздействию.