Հայաստանում ՆՀԱ ցուցանիը 2009-ի արդյունքներով կտատանվի 10-15% սահմաններում, գտնում է Հայաստանի ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը: «Տարեկան կտրվածքով ՆՀԱ ցուցանիշն ավելի հուսալի կլինի, քան ընթացիկ տարվա յոթ ամիսների ընթացքում, եւ մենք 18%-ից ցածր ցուցանիշ կունենանք: Կանխատեսումներ կան, որոնց համաձայն այդ ցուցանիշը կտատանվի 10-15% սահմաններում»,- ասել է նա:
Ինչպես պարզաբանել է ֆինանսների նախարարը, ՆՀԱ ցուցանիշի կանխատեսման համար օգտագործվում են զանազան մեխանիզմներ, մեթոդաբանություններ ու մոտեցումներ, որոնք իրենց առանձնահատկություններն ունեն, իսկ այդ կանխատեսումներով ստացված արդյունքները, թեեւ ոչ զգալիորեն, բայց եւ այնպես տարբերվում են: «Հստակ կանխատեսումներն իրենց ներկայացնում են մի շատ բարդ մեխանիզմ եւ կախված են շատ ցուցանիշներից, իսկ տնտեսությունն այնպիսի բարդ համակարգ է, որ անհնար է կանխատեսման ցանկացած մոդելի օգտագործման դեպքում ներառել բոլոր ցուցանիշները»,- նշել է Դավթյանը:
Իսկ ինչ վերաբերում է հաջորդ տարվա կանխատեսումներին, ապա այդ առիթով Ֆինանսների նախարարության ղեկավարն ավելացրել է, որ 2010 թվականին սպասվում է տնտեսության աստիճանական վերականգնում: «Մենք 1-1.5% տնտեսական աճ ենք կանխատեսում 2010-ին, իսկ այն բյուջեն, որը Նախարարությունը մշակում է հաջորդ տարվա համար, ելնելու է այդ կանխատեսումներից»,- նշել է նա:
Ֆինանսների նախարարի կանխատեսումների համաձայն, Հայաստանում գնաճը չի գերազանցի պետբյուջեում ծրագրված մակարդակը, իսկ վերջին ամսվա ընթացքում անգամ ոչ մեծ սեզոնային գների անկում է արձանագրվել: «Մեր կանխատեսումներով, հաջորդ տարի երկրում գնաճը նույնպես ցածր է լինելու»,- ավելացրել է Դավթյանը:
2009թ. հունվար-հուլիսին Հայաստանում 2.7% մակարդակով գնաճ է արձանագրվել ի համեմատ 2008թ. նույն շրջանի հետ: Ընթացիկ տարվա հուլիսին հունիսի համեմատ արձանագրվել է 2.7% գների անկում: Պետբյուջեի համաձայն, 2009թ. Հայաստանում գնաճը ծրագրված է 4% (+/-1,5%) մակարդակով:

Показатель ВВП Армении по итогам 2009 года будет колебаться в пределах 10-15%, считает министр финансов Армении Тигран Давтян. «В годовом разрезе показатель ВВП будет более обнадеживающим, чем за семь месяцев текущего года, и мы будем иметь показатель ниже, чем 18%. Есть прогнозы, в соответствии с которыми этот показатель будет колебаться в пределах 10-15%», – сказал он.
Как пояснил министр финансов, для прогнозирования показателя ВВП используются разные механизмы, методологии и подходы, которые имеют свои особенности, а полученные результаты по этим прогнозам, хоть и незначительно, но все же отличаются. «Четкие прогнозы представляют собой очень сложный механизм и зависят от многих показателей, а экономика – такая сложная система, что невозможно охватить все показатели при использовании любой модели прогнозирования», – отметил Давтян.
Что же касается прогнозов на следующий год, то в связи с этим глава Минфина добавил, что в 2010 году ожидается постепенное восстановление экономики. «Мы прогнозируем 1-1.5% экономический рост в 2010 году, а тот бюджет, который Министерство разрабатывает на следующий год, будет исходить из этих прогнозов», – отметил он.
Инфляция в Армении по прогнозам министра финансов не превысит запланированного в госбюджете уровня, а за последний месяц зафиксирована даже небольшая сезонная дефляция. «По нашим прогнозам в следующем году инфляция в стране также будет низкая», – добавил Давтян.
В январе-июле 2009 года в Армении была зафиксирована инфляция на уровне 2,7% по сравнению с тем же периодом 2008 года. В июле по сравнению с июнем текущего года была зафиксирована дефляция на 2,7%. Согласно госбюджету, инфляция в Армении на 2009 год запланирована на уровне 4% (±1,5%).