28 Օգոստոս 2009 - 10:50 AMT
38.6 մլրդ դրամի ռուսական վարկն արդեն հասել է Հայաստանի տնտեսությանը, ուրբաթ օրը կայացած մամլո ասուլիսին լրագրողներին հայտարարեց Հայաստանի Ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը : Նրա խոսքերով, ռուսական կայունացման վարկի մեծ մասը կուղղվի տնտեսության զարգացմանը: «Դրամին համարժեք ամբողջ այս փաթեթը կկազմի շուրջ 185 մլն դրամ, որոնցից 120 մլն նկատմամբ արդեն ընդունված են որոշումներ տնտեսության զարգացման եւ խթանման համար, իսկ 38.6 մլրդ դրամ արդեն հասել են տնտեսությանը»,- ասաց նա:
Այս ենթատեքստում Դավթյանը ավելացրեց, որ այս փուլում Ֆինանսների նախարարությունը ակտիվ քայլեր է ձեռնարկում, որպեսզի մնացած միջոցները որքան հնարավոր է արագ հասնեն տնտեսական սուբյեկտներին` տնտեսական իրական սեկտորին` փոքր եւ միջին բիզնեսին, խոշոր ձեռնարկություններին եւ տան իրական արդյունքներ: «Սրանք խոշոր միջոցներ են, որոնք մոտակա մի քանի ամսվա ընթացքում պետք է տեղաբաշխվեն»,- ավելացրեց նա: Նույն ժամանակ նախարարը բացատրեց, որ տնտեսությունը իներցիոն համակարգ է, եւ ձեռնարկվող քայլերի արդյունքը միանգամից տեսանելի չի դառնա` ներգրավված միջոցների տեղաբաշխումը անցնում է մի շարք ձեւակերպումներ եւ ժամանակ է պահանջում, որպեսզի ապահովվի վարկային միջոցների վերադարձը եւ, համապատասխանաբար, տնտեսության զարգացումը: «Տնտեսության վերականգնումը կընթանա աստիճանաբար, եւ չորրորդ եռամսյակի վերջում տնտեսության իրական սեկտորը կզգա ձեռնարկված քայլերի արդյունքները»,- ասաց նա:
Բացի այդ, նախարարը նշեց, որ Հայաստանի կառավարությունը տարվա սկզբից 30 մլն դոլարին համարժեք դրամ տրամադրեց փոքր եւ միջին բիզնեսի զարգացման համար, գործընթացի մեջ է նաեւ Համաշխարհային բանկի վարկային ծրագիրը: «Այս միջոցների մի մասը արդեն հասել է տնտեսությանը, եւ սա թույլ է տալիս տարվա ցուցանիշներին նայել լավատեսորեն»,- ավելացրեց Դավթյանը:
Ռուսաստանի եւ Հայաստանի ֆինանսների նախարարները` Ալեքսեյ Կուդրինը ու Տիգրան Դավթյանը, մայիսի 20-ին համաձայնագիր ստորագրեցին Երեւանին 500մլն դոլ 15 տարվա վարկով LIBOR-ի դրույքով գումարած 3% տրամադրելու մասին երկրին ճգնաժամի պայմաններում աջակցելու համար:

38, 6 млрд. драмов российского кредита уже дошли до экономики Армении, заявил журналистам на пресс-конференции в пятницу министр финансов Армении Тигран Давтян. По его словам, большая часть российского стабкредита будет направлена на развитие экономики. «В драмовом эквиваленте весь этот пакет составляет порядка 185 млрд. драмов, из которых в отношении 120 млрд. драмов уже приняты решения относительно их размещения для развития и стимулирования экономики, а 38, 6 млрд. драмов уже дошли до экономики», – сказал он.
В этом контексте Давтян добавил, что на данном этапе со стороны Министерства реализуются интенсивные шаги для того, чтобы остальная часть ресурсов как можно быстрее дошла до хозяйствующих субъектов, до реального сектора экономики: до малого и среднего бизнеса, до крупных предпринимателей, и дала бы реальные результаты. «Это огромные средства, которые в ближайшие несколько месяцев должны быть размещены», – добавил он. Вместе с тем министр пояснил, что, поскольку экономика – это инерционная система, то и результаты реализуемых мероприятий будут видны не сразу, а размещение привлеченных ресурсов проходит целый ряд формальностей и занимает время, чтобы обеспечить возвратность кредитных средств и соответственно развитие экономики. «Восстановление экономики будет протекать не сразу, а постепенно, и в конце четвертого квартала реальный сектор почувствует на себе результаты предпринятых шагов», – сказал он.
Помимо этого, глава Минфина отметил, что правительство Армении с начала года направило на развитие малого и среднего бизнеса 30 млн. долларов в драмовом эквиваленте, в процессе находится кредитная программа Всемирного банка, которая также будет направлена на развитие экономики. «Часть из этих ресурсов уже дошли до экономики, а часть находится в процесс, и это дает возможность с оптимизмом смотреть на результаты годовых показателей», – добавил Давтян.