28 Օգոստոս 2009 - 11:29 AMT
Լավագույն վերաֆինանսավորման դրույքն այն է , որն ապահովում է ցածր գնաճ եւ բարձր տնտեսական աճ, ուրբաթ օրը կայացած մամլո ասուլիսին լրագրողներին հայտնեց Հայաստանի Ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը:
Նրա խոսքերով, Հայաստանի Կենտրոնական բանկը շարունակում է իջեցնել վերաֆինանսավորման դրույքները, ինչը ողջունվում է Ֆինանսների Նախարարության կողմից: «Դրույքի իջեցման գործընթացը շարունակվում է, ինչը խթանում է տնտեսությունը: Մենք ուրախ կլինեինք, եթե Կենտրոնական բանկը շարունակեր իջեցնել այն, սակայն նրա խնդիրների մեջ մտնում է ոչ միայն տնտեսության զարգացումը, այլ նաեւ ցածր գնաճի ապահովումը: Լավագույն վերաֆինանսավորման դրույքն այն է , որն ապահովում է ցածր գնաճ եւ բարձր տնտեսական աճ»,- նշեց Դավթյանը:
Այնուամենայնիվ, նախարարի խոսքերով, նկատվում են դրական միտումներ, որոնք ձեւավորում են «էժան փողեր»: «Սա շատ դրական իմպուլս է, որը դեպի առեւտրական բանկերի կողմն է ուղղված «էժան փողերի» ձեւավորման համար»,- բացատրեց նա:
2009թ. օգոստոսի 11-ին Հայաստանի Կենտրոնական բանկը որոշեց իջեցնել վերաֆինանսավորման դրույքը 0.25 տոկոսային կետով մինչեւ 5.25 տարեկան տոկոսադրույքով: Տարվա սկզբից վերաֆինանսավորման դրույքը կազմում էր 8%: Այն արդեն իջեցված էր վեց անգամ այս տարվա մարտի 3-ից հետո, երբ Կենտրոնական բանկը հայտարարեց լողացող փոխարժույթի քաղաքականությանը վերադառնալու մասին, բարձրացրեց վերաֆինանսավորման դրույքը մեկ տոկոսային կետով` սահմանելով այն տարեկան 7.75% -ով:

28 Август 2009 - 11:29 AMT
Оптимальная ставка рефинансирования – это та ставка, которая обеспечивает низкую инфляцию и высокий экономический рост, заявил журналистам на пресс-конференции в пятницу министр финансов Армении Тигран Давтян.
По его словам, Центральный банк Армении продолжает политику снижения ставки рефинансирования, что полностью приветствуется со стороны Министерства финансов. «Процесс снижения ставки продолжатся, и это стимулирует экономику. Мы были бы рады, если бы ЦБ еще снижал ее, но его задача состоит не только в стимулировании экономики, но и в сдерживании низкой инфляции. Оптимальная ставка рефинансирования – это та ставка, которая обеспечивает низкую инфляцию и высокий экономический рост», – отметил Давтян.
Тем не менее, по словам министра, наблюдаются положительные тенденции, которые формируют «дешевые деньги». «Это очень положительный импульс, который идет в сторону комбанков для формирования «дешевых денег», – пояснил он.
11 августа 2009 года Центральный банк Армении принял решение снизить ставку рефинансирования на 0,25 процентных пункта до 5,25% годовых. С начала года ставка рефинансирования составляла 8%. Она была снижена уже шесть раз после 3 марта текущего года, когда, объявив о возврате к политике плавающего курса, Центробанк повысил ставку рефинансирования на один процентный пункт, установив ее на уровне 7,75% годовых.