28 Օգոստոս 2009 - 12:33 AMT
Ճգնաժամի պայմաններում բյուջետային արգելակալանքի իրականացումը նպատակահարմար չէ, որովհետեւ, եթե տնտեսությունը գտնվում է հետընթացի փուլում, կարեւոր է ավելացնել ծախսերը եւ անցկացնել ընդլայման քաղաքականություն, հայտարարեց Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին Հայաստանի Ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը: Նրա խոսքերով, քանի որ պետությունը լուրջ դեր ունի տնտեսության մեջ, ապա այս պայմաններում նրա խնդիրն է` հավելյալ միջոցներ ներգրավել եւ մեծացնել ծախսերը, ինչը եւ անում են բոլոր երկրները նման հնարավորության առկայության դեպքում: «Չնայած ամբողջ աշխարհում եկամուտների կրճատմանը, տարբեր երկրների կառավարությունները փորձում են չկրճատել ծախսերը տնտեսությունը խթանելու համար: Ծախսերի կրճատումը բացասաբար կազդի երկրի ՆՀԱ-ի վրա:
Այս ենթատեքստում ֆինանսների նախարարը ավելացրեց, որ արգելակալանքի իրականացման եւ եկամուտների կրճատման դեպքում յոթ ամսվա կտրվածքով ՆՀԱ-ի անկումը կլիներ 18.5%-ից բարձր, ինչը մուլտիպլիկացիոն ազդեցություն կունենար երկրի տնտեսության վրա: «Տնտեսության քաղաքականության տեսակետից ես բացարձակապես դեմ եմ ծախսերի պակասեցմանը, հակառակը, մենք պետք է անենք ամեն հնարավորը դրանք ավելացնելու համար»,- հայտարարեց նախարարը:
Ինչպես նշեց Դավթյանը, ներկա պայմաններում Հայաստանի կառավարությունը կրճատեց բյուջետային եկամուտների աղբյուրները եւ մեծացրեց ծախսերը, իսկ առաջացած տարբերությունը որոշվել է փոխհատուցել ներգրաված եկամուտների հաշվին: «Կառավարությունը ներկա պահին մտադրություն չունի իրականացնելու արգելակալանքը»,- հավատացրեց նախարարը:

В условиях кризиса реализация секвестра бюджета нецелесообразна, потому что, если экономика находится на этапе рецессии, важно увеличить расходы и проводить расширительную политику, заявил журналистам на пресс-конференции в Ереване министр финансов Армении Тигран Давтян. По его словам, поскольку государство является серьезным игроком в экономике, то его задачей в этих условиях является привлечение дополнительных ресурсов и увеличение расходов, что и делают все страны мира, при наличии такой возможности. «Несмотря на сокращение доходов во всем мире, правительства стран пытаются не сокращать расходы с целью стимулирования экономики. Сокращение же расходов будет означать еще один отрицательный удар по ВВП страны», – пояснил Давтян.
В этом контексте министр финансов добавил, что в случае реализации секвестра и сокращения доходов, спад ВВП по итогам семи месяцев в Армении был бы выше 18.5%, что имело бы мультипликативный эффект на экономику страны. «С точки зрения экономической политики я категорически против сокращения расходов, наоборот, мы должны сделать все для их увеличения», – заявил глава министерства.
Как отметил Давтян, в сложившихся условиях правительство Армении пошло на сокращение доходной статьи бюджета и увеличило свои расходы, а возникшую разницу было решено компенсировать за счет привлеченных средств. «У правительства на данный момент нет намерений по реализации секвестра»,- заверил министр.