Հայաստանի արտաքին պարտքը կարգավորելի է եւ գտնվում է թույլատրելի սահմաններում, հայտնել է Հայաստանի Ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը:«Չնայած այն բանին, որ որոշ մտավախություններ կային, այնուամենայնիվ, պետական պարտքը հստակ կառավարվում եւ հաշվարկվում է, մենք գտնվում ենք թույլատրված սահմաններում»,- ասել է նա: Նախարարը պարզաբանել է, որ համաձայն «Պետական պարտքի» օրենքի, թույլատրելի է ունենալ ՆՀԱ -ի 60% -ին համարժեք պարտք , սակայն 50% աճի դեպքում հաստատվում են մի շարք սահմանափակումներ, մասնավորապես, նախատեսվում է, որ բյուջեի պակասորդը չպետք է գերազանցի 3%-ը: «Այս մակարդակը մենք չենք գերազանցել եւ չենք պատրաստվում գերազանցել»,- նշել է Դավթյանը: Բացի այդ, նախարարի խոսքերով, նույնիսկ 2009 թ. ներգրավված հավելյալ միջոցները գտնվում են թույլատրելի սահմաններում:
Դավթյանն ավելացրել է, որ Հայաստանի կառավարությունը միջազգային կառույցների հետ համատեղ ունի մշակված մինչեւ 2025 թ. պետական պարտքի սպասարկման ծրագիր: «Ճգնաժամի պայմաններում մենք ջանում ենք պահպանել մակրոտնտեսական կայունությունը եւ կանխատեսելիությունը, ինչը տնտեսական զարգացման եւ տնտեսական սուբյեկտների գործունեության գրավականն է», ասել է նա:
Այս ենթատեքստում, նախարարը նշել է, որ կառավարության հակաճգնաժամային միջոցառումները կշարունակվեն այնքան ժամանակ, մինչ հանրապետությունը վերջնականապես դուրս գա ճգնաժամից:

28 Август 2009 - 15:10 AMT
Внешний долг Армении регулируем и находится в допустимых пределах, сообщил министр финансов Армении Тигран Давтян. «Несмотря на то, что существовали некоторые опасения, теv не менее госдолг четко управляется и рассчитывается, и мы находимся в допустимых пределах», – сказал он. Министр пояснил, что согласно закону «О государственном долге», допустимо иметь долг, равноценный 60% ВВП, однако в случае превышения 50% уже устанавливается ряд ограничений, в частности, предусматривается, что дефицит бюджета не должен превышать 3%. «Этот уровень мы не превысили и не собираемся превышать», – отметил Давтян. Помимо этого, по словам министра, даже привлеченные в течение 2009 года дополнительные ресурсы находятся в допустимых пределах.
Давтян добавил, что у правительства Армении есть программа по обслуживанию госдолга до 2025 года, разработанная совместно с международными структурами. «В условиях кризиса мы пытаемся сохранить макроэкономическую стабильность и ее предсказуемость, что является важнейшим залогом экономического развития и деятельности хозяйствующих субъектов», – сказал он.
В этом контексте министр отметил, что антикризисные мероприятия правительства будут продолжаться до тех пор, пока республика окончательно не выйдет из кризиса.