31 Օգոստոս 2009 - 09:06 AMT
Համաշխարհային բանկի լրացուցիչ ֆինանսավորումը, որ նախատեսված է գյուղական ճանապարհների վերականգնման համար, թույլ կտա կրճատել բերքի կորուստները 40 տոկոսով, մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀԲ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Արիստոմենե Վարուդակիսը: «Ծրագիրը կօգնի ֆերմերներին մինչեւ 40 տոկոսով կրճատել բերքի կորուստները շուկա հասնցնելու ճանապարհին, միաժամանակ կկրճատվեն տրանսպորտային ծախսերը, որի արդյունքում կաճեն գյուղացիների եկամուտները»,-ասել է նա` հավելելով, որ Հայաստանի գյուղական շրջանների ճանապարհները գտնվում են թշվառ վիճակում, ինչն էլ զգալի կորուստների է հանգեցնում տնտեսության մեջ:
Համաշխարհային բանկի գործադիր խորհուրդը օգոստոսի 27-ին հաստատել է 36,6 մլն դոլարի լրացուցիչ միջոցների հատկացումը Հայաստանին` «Ճանապարհների տեւական վերականգնում» ծրագրի համար:
Ինչպես նշել է Վարուդակիսը, վարկային միջոցները կտրամադրվեն 25 տարով, 10-ամյա արտոնյալ ժամկետով` Libor վարկային դրույքի սահմաններում: Շինարարական աշխատանքներն, ըստ նրա, կսկսվեն 2009 թվականի վերջում եւ կավարտվեն մինչեւ հաջորդ շինարարական տարվա ավարտը (2010 թվականի նոյեմբերին): «Շինարարական աշխատանքների արդյունքում կվերանորոգվեն 140 կմ գյուղական ճանապարհներ Հայաստանի յոթ շրջաններում»,-ասել է ՀԲ երեւանյան գրասենյակի ղեկավարը:
Այդ առնչությամբ Վարուդակիսը նշել է, որ գյուղական ճանապարհների վերականգնումնը կնպաստի ժամանակավոր աշխատատեղերի ստեղծմանը, ինչը թույլ կտա մեղմել համաշխարհային ճգնաժամի ազդեցությունը ՀՀ տնտեսության վրա: «Իրագործվող ծրագրի շրջանակներում ամսեկան կստեղծվի շուրջ 10 հազար աշխատատեղ»,-ասել է նա:–ԿԱ–

31 Август 2009 - 09:06 AMT
Дополнительное финансирование Всемирного банка, предназначенное для восстановления сельских дорог, поможет сократить потери от сбора урожая до 40%, заявил на пресс-конференции в понедельник руководитель Ереванского офиса ВБ Аристомене Варудакис. «Программа поможет фермерам сократить потери урожая до 40% на пути доставки их до рынка, одновременно сократятся транспортные расходы, что приведет к увеличению их дохода», – сказал он, добавив, что сельские дороги регионов Армении находятся в удручающем состоянии, что приводит к значительным потерям в экономике страны.
Исполнительный совет Всемирного банка 27 августа утвердил дополнительные кредитные средства для Армении в размере 36,6 млн. долларов на программу «Длительное восстановление дорог» (Lifeline Roads Improvement Project – LRIP).
Как отметил Варудакис, кредитные средства будут предоставлены на 25 – летний срок, с 10-летним льготным периодов в пределах кредитной ставки Libor. Строительные работы, по его словам, будут начаты в конце сентября 2009 года и будут закончены до конца следующего строительного года (около ноября 2010 года). «После окончания строительных работ порядка 140км сельских дорог в семи регионах Армении будут отремонтированы», – сказал руководитель Ереванского офиса ВБ.
В связи с этим Варудакис особо отметил, что восстановление сельских дорог будет способствовать созданию временных рабочих мест, что позволит смягчить последствия влияния мирового кризиса на экономику Армении. «В рамках реализуемой программы будет создано порядка 10 000 раб.мест/месяц», – сообщил он.