1 Սեպտեմբեր 2009 - 12:47 AMT
Սեպտեմբերի 1-ին Հայաստանի խորհրդարանիֆինանսավարկային եւ բյուջետայինհարցերիմշտական հանձնաժողով էին այցելել Գերմանական տեխնիկական համագործակցության ընկերության (GTZ-ի) ծրագրերի տնօրեն Ջեյմս Մակբեթ Ֆորբսը եւ Հայաստանում ԳԴՀ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Մելանի Մոլթմանը` հանձնաժողովի պատգամավորներին եւ աշխատակազմին համակարգչային տեխնիկա տրամադրելու նպատակով: Այդ մասին հաղորդում է ՀՀ խորհրդարանի մամլո ծառայությունը:
GTZընկերության ներկայացուցիչներին ողջունեց եւ Ազգային ժողովի նախագահի, ինչպես նաեւ Ազգային ժողովի անունից աջակցության համար շնորհակալություն հայտնեց խորհրդարանի փոխնախագահ Սամվել Նիկոյանը: Նա նկատեց, որ 2008 թ.-ին ստորագրված` խորհրդարանի հետ համագործակցության հուշագրի շրջանակներում իրականացվող ծրագրերը, ինչպես նաեւ GTZ-ի բոլոր նախաձեռնությունները Հայաստանում հաջողված են ու արդյունավետ: Նա հույս հայտնեց, որ Ազգային ժողովի հետ համագործակցությունը շարունակական բնույթ կունենա եւ փոխանցեց խորհրդարանի պատրաստակամությունը այն էլ ավելի զարգացնելու համար:
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանն իր հերթին եւս շնորհակալություն հայտնեց տեխնիկական օժանդակության համար եւ ընդգծեց, որ գերմանական կազմակերպության հետ հանձնաժողովը համատեղ աշխատանքի արդյունավետ փորձ ունի: Որպես համագործակցության լավ օրինակ նա մատնանշեց «Վերահսկիչ պալատի մասին» գործող օրենքը, որի կիրառման երկու տարիների ընթացքում փոփոխություն որեւէ առաջարկ չի ստացվել` չնայած օրենքի կարգավորման լայն դաշտին: ԱԺ մշտական հանձնաժողովի նախագահը համագործակցության ծրագիրը խոստումնալից գնահատելով` առաջարկեց հաջորդ փուլերում մասնագիտական կարողությունների բարելավմանն ուղղված միջոցառումներ եւս իրականացնել:
Տիկին Մելանի Մոլթմանը զրույցի ընթացքում ընդգծեց ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի գործառույթների կարեւորությունը` հատկապես բյուջեի նկատմամբ վերահսկողությունը, եւ այն լավագույնս իրականացնելու համար աջակցելու պատրաստակամություն հայտնեց:

1 Сентябрь 2009 - 12:47 AMT
1 сентября постоянную комиссию Национального Собрания Армении по финансово-кредитным и бюджетным вопросам посетил директор программ Германского технического содействия (GTZ) Джеймс Макбет Форбс и временный поверенный в делах посольства Германии в Армении Мелани Молтман с целью предоставления депутатам и техническому персоналу НС РА компьютерной техники. Об этом сообщает пресс-служба парламента РА.
Приветствуя представителей GTZ и выразив от имени армянского парламента благодарность, заместитель спикера парламента Армении Самвел Никоян отметил, что принятые в рамках содействия GTZ инициативы успешны и эффективны. Вместе с тем Никоян выразил надежду, что взаимосотрудничество с парламентом Армении будет носить последовательный характер.
В свою очередь, председатель постоянной комиссии НС РА по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Гагик Минасян отметил, что у комиссии накоплен большой эффективный опыт по совместной работе с германской компанией. В качестве яркого примера сотрудничества он привел принятый закон «О Контрольной палате», в который с момента его принятия в течение двух лет не было внесено никаких изменений.
Со своей стороны Мелани Молтман придала важность деятельности комиссии, в частности, в вопросе контроля исполнения госбюджета, выразив при этом готовность к содействию.