2 Սեպտեմբեր 2009 - 10:38 AMT
Հայ-շվեդական համագործակցությունը դրական ազդեցություն ունեցավ Հայաստանի աշխատանքային շուկայի ձեւավորման վրա
Հայ-շվեդական համագործակցությունը անցման շրջանում դրական ազդեցություն ունեցավ Հայաստանի աշխատանքային շուկայի ձեւավորման վրա, կարծում է Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Գեւորգ Պետրոսյանը: Նրա խոսքերով, համագործակցության արդյունքները բազմաքանակ են, քանի որ այն ընթանում էր շատ արդյունավետ, մասնավորապես աշխատանքի շուկայի զարգացման ճիշտ ռազմավարության մշակման եւ զբաղվածության խնդրի լուծման վերաբերյալ: «Մենք ողջունում ենք նմանատիպ համագործակցությունը, քանի որ դա շատ օգտակար է Հայաստանի համար, մասնավորապես անցման շրջանում»,- ասաց նա:
Ինչպես հայտնեց Պետրոսյանը, գործազրկությունը Հայաստանում կազմում է շուրջ 6.8%, քանի որ նույնիսկ ճգնաժամի պայմաններում Հայաստանի կառավարությունը հակաճգնաժամային ծրագրի շրջանակներում հատկացրել է հավելյալ միջոցներ, ինչը թույլ տվեց չկրճատել աշխատանքային տեղերը եւ չբերեց զանգվածային կրճատումների: «Ճգնաժամի պայմաններում կառավարությունը ի զեն վերցրեց ծախսերի չկրճատման քաղաքականությունը սոցիալական ոլորտում, հակառակ դեպքում այդ ոլորտի ցնցումները կբերեին ավելի ծանր հետեւանքների», – ավելացրեց Պետրոսյանը:
Հայաստանի աշխատանքի շուկայում չկա պակասություն այս կամ այն մասնագիտության մեջ, սակայն կա այն խնդիրը, որ շատ մասնագետներ թափուր տեղերի պակասության պատճառով մնացին աշխատանքային շուկայից դուրս: «Միեւնույն ժամանակ կառավարությունը հետեւողական է այն քաղաքականության մեջ, որ ամեն որակյալ մասնագետ պետք է ունենա համապատասխան աշխատանք: Այսօրվա դրությամբ կառավարությունը նշան է բռնել ճիշտ իրագործել զբաղվածության քաղաքականությունը եւ պահել գործազրկության մակարդակը թույլատրելի սահմաններում»,- նշեց նա: Սակայն նախարարի խոսքերով, կան օբյեկտիվ փաստեր, որոնք կառավարության իրավասության մեջ չեն, քանի որ Հայաստանը նույնպես աշխարհի մաս է եւ չի կարող մնալ համաշխարհային զարգացման միտումներից դուրս:
«Հայաստանի իշխանություններին աշխատանքի շուկայի բարելավման քաղաքականության հարցերում ակտիվ աջակցում» ծրագրի շրջանակներում Երեւանում կայացավ հայ-շվեդական 10-ամյա (1999-2008թթ.) համագործակցության արդյունքների ամփոփման Համաժողով: Ինչպես նշեց Աշխատանքի նախարարը, ծրագրի իրականացման պայմանագիրը երկարացվել է 2005, 2007 եւ 2008 թ-ին, ինչը թույլ տվեց ավարտին հասցնել կարեւորագույն միջոցառումները. օրենսդրության ռեֆորմը, որը կարգավորում է այս ոլորտը, փոխ էր առնված միջազգային փորձից, որի արդյունքում ներկայումս ակտիվ ծրագրեր են օգտագործվում:

2 Сентябрь 2009 - 10:38 AMT
Армяно-шведское сотрудничество оказало положительное воздействие на формирование рынка труда Армении
Армяно-шведское сотрудничество в переходный период оказало положительное воздействие на формирование рынка труда Армении, считает министр труда и по социальным вопросам Геворг Петросян. По его словам, результаты сотрудничества многочисленны, поскольку оно протекало очень плодотворно, в частности, в вопросе правильной разработке стратегии развития рынка труда и решения проблем занятости. «Мы приветствуем подобные сотрудничества, поскольку они очень полезны для Армении, особенно в переходный период», – сказал он.
Как сообщил Петросян, безработица в Армении составляет порядка 6.8%, и нет тенденций ее высокого роста, поскольку даже в условиях кризиса правительство Армении в рамках антикризисной программы выделило дополнительные средства, что позволило не сокращать рабочие места, и не привело к массовым увольнениям. «В условиях кризиса правительство взяло на вооружение политику не сокращения расходов в социальной сфере, в противном случае потрясения в этой сфере привели бы к более тяжелым последствиям», – добавил министр труда и по социальным вопросам.
На рынке труда Армении нет недостатка в наличии той или профессии, есть проблема того, что многие специалисты из-за отсутствия достаточных вакансий, остались за пределами рынка труда. «Вместе с тем правительство последовательно в той политике, что каждый квалифицированный специалист был задействован в соответствующей работе. На сегодняшний день правительство нацелено на правильную реализацию политики занятости и на сдерживание уровня безработицы в допустимых пределах», – отметил он. Однако, по словам министра, есть объективные факторы, которые не во власти правительства, поскольку Армения также является часть мира и не может остаться вне развития мировых тенденций.
В Ереване состоялось конференция подведения итогов 10-летнего (1999-2008 г.г.) армяно-шведского сотрудничества в рамках программы «Содействие властям Армении в вопросах политики активного улучшения рынка труда». Как отметил министр труда, договор о реализации программы был продлен в 2005, 2007 и 2008 г.г., что позволило довести до завершения важнейшие мероприятия: реформирование законодательства, регулирующего эту сферу, был перенят международный опыт, в результате которого на данный момент используются активные программы.