Այսօր 20 դարի ամենահեղափոխական հայտնագործությունը նշում է իր ծննդյան օրը: Հենց այս օրը 1969 թվականի սեպտեմբրի 2-ին Լոս Անջելեսի Կալիֆորնիայի համալսարանում առաջին անգամ տվյալների փոխանակում կատարվեց երկու համակարգիչների միջեւ:
Այդ գործողությունը ներկայացնում էր իրենից խորհրդանիշերի անիմաստ հավաքածուի փոխանցում, որոնք մի համակարգչից մյուսին փոխանցվեցին մոտ 5մ երկարությամբ կաբելով, ARPANET (Advanced research Projects Agensy Network-հեռանկարային հետազոտական ծրագրերի կառավարման ցանց) ցանցի առաջին փորձարկման շրջանակներում, որը համարվում է ժամանակակից համաշխարհային ցանցի նախահայրը:
Գլոբալ ցանցի կազմավորման գործընթացում հաջորդ բեկումը դարձավ այն, որ 1990թ. բրիտանացի ինժեներ Թիմ Բերներս-Լին ստեղծեց համաշխարհային ցանցը (World Wide Web, WWW)` փաստաթղթերի մի համակարագ, որոնք միացած էին միմյանց հետ հիպերհղումներով: Իսկ այսօրվա իր տեսքով ինտերնետի առաջացման վերջին քայլը եղավ բրաուզերի հայտնագործումը 1993 թվականին, որը մի ծրագիր է, նախատեսված հիպերտեքստային էջերի զննման համար:

Сегодня самое революционное изобретение XX века отмечает свой день рождения. Именно в этот день, 2 сентября 1969 года, ровно 40 лет назад в Калифорнийском университете в Лос-Анджелесе впервые произошел обмен данными между двумя компьютерами.
Данная операция представляла собой передачу бессмысленного набора символов, которые были переданы с одной машины на другую по кабелю длиной около 5 метров, в рамках первого испытания сети ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network – сеть управления перспективных исследовательских программ), прародителя современной Всемирной паутины.
Следующим прорывом в образовании глобальной сети стало то, что в 1990 году британский инженер Тим Бернерс-Ли придумал Всемирную паутину (World Wide Web, WWW) – систему документов, объединенных друг с другом гиперссылками. А последним шагом к появлению интернета в сегодняшнем виде стало изобретение в 1993 году браузера – программы, предназначенной для просмотра гипертекстовых страниц.