Երեւանը եւ Անկարան շատ լավ գիտակցում են, թե ինչ քայլեր պետք է ձեռնարկեն հարաբերությունների բարելավման եւ զարգացման համար: Այս մասին հայտարարեց ձեռնարկատերերի հայ-թուրքական խորհրդի համանախագահ (TABC) Կաան Սոյակը: «Մենք դրական ենք համարում հայ-թուրքական հարաբերությունների զարգացումը»,- նշեց TABC-ի համանախագահը. Նրա խոսքերով, հայ-թուրքական սահմանի բացումը կնպաստի թուրքական ապրանքների ավելի արագ եւ հեշտ փոխադրմանը դեպի Կենտրոնական Ասիա եւ Ռուսաստան:
Սոյակը ավելացրեց, որ սահմանային փակ պայմաններում ապրանքաշրջանառությունն իրականացվում է Վրաստանով: Նրա խոսքերով, 2008 թ-ին Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ ապրանքաշրջանառությունը կազմեց 200 մլն դոլար: «Եթե սահմանը բաց լիներ, ապա Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ ապրանքաշրջանառությունը կարող էր կազմել 400-500 մլն դոլար»-, նկատեց Կաան Սոյակը: Նա նաեւ ընդգծեց, որ սահմանի բացումը դրական ազդեցություն կունենա երկրի տուրիստական սեկտորի վրա, գրում է Todays Zaman թուրքական թերթը:

3 Сентябрь 2009 - 15:59 AMT
Ереван и Анкара прекрасно знают, какие шаги они должны предпринять для нормализации и развития отношений. Об этом заявил сопредседатель турецко-армянского совета предпринимателей (TABC) Каан Сояк. «Безусловно, мы считаем развитие армяно-турецких отношений позитивным”,- отметил сопредседатель TABC. По словам Каана Сояка, когда армяно-турецкая граница откроется, транспортировка турецких товаров в Центральную Азию и Россию станет осуществляться намного проще и быстрее.
Он добавил, что в условиях закрытой границы, товарооборот между Турцией и Арменией осуществляется через Грузию. По его словам, в 2008 году товарооборот между Арменией и Турцией составил $ 200 миллионов. «Если бы граница была открыта, товарооборот мог составить $ 400-500 млн.»,- заметил сопредседатель TABC. Каан Сояк также подчеркнул, что открытие граница благоприятно скажется на секторе туризма страны, пишет турецкая газета Today’s Zaman.