4 Սեպտեմբեր 2009 - 09:20 AMT
Հայաստանն ու Ճապոնիան դրամաշնորհային համաձայնագիր են ստորագրել 170 մլն յենի (1,5 մլն դոլար) գյուղտեխնիկայի գնման մասին, որը նախատեսված է անապահով հայ գյուղացիների համար, հաղորդում է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության մամլո ծառայությունը: Հայկական կողմից համաձայնագիրը ստորագրել է գյուղատնտեսության նախարար Գերասիմ Ալավերդյանը, իսկ ճապոնական կողմից` ՀՀ-ում եւ ՌԴ-ում Ճապոնիայի դեսպանատան խորհրդական Միսակի Իկեգաման:
Հատկացված միջոցներով, ըստ Ալավերդյանի, ձեռք կբերվի 5 կոմբայն ու 30 տրակտոր:
Իր կողմից Իկեգաման ասել է, որ Ճապոնիան պատրաստ է հետագայում եւս աջակցել Հայաստանին, իսկ վարկային միջոցները կօգնեն Հայաստանին ավելացնել սննդամթերքով ապահովվածության աստիճանը:

4 Сентябрь 2009 - 09:20 AMT
Армении и Японии сегодня подписали грантовое соглашение на 170 млн. иен ($1,5 млн) на закупку сельскохозяйственной техники, предназначенной для малоимущих армянских фермеров, сообщает пресс-служба Министерства сельского хозяйства Армении. С армянкой стороны соглашение подписал министр сельского хозяйства Герасим Алавердян, а с японской стороны – советник посольства Японии в Армении и России Мисаки Икегама.
На выделенные средства, по словам Алавердяна, будут приобретены 5 комбайнеров и 30 тракторов.
Со своей стороны Икегама сказал, что Япония готова и дальше содействовать Армении, а грантовые средства помогут Армении увеличить свою обеспеченность продуктами питания.