Այսօր ՀայաստանիՀանրապետության վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը մասնակցել է LOGOS EXPO Center ցուցահանդեսային ընկերության եւ Հայաստանի արդյունաբերողների եւ գործարարների միության կողմից կազմակերպված առեւտրա-արդյունաբերական ցուցահանդես-ֆորումին:
«ARMENIA EXPO 2009» իններորդ ունիվերսալ տարածաշրջանային առեւտրա-արդյունաբերական ցուցահանդես-ֆորումը տեղի կունենա սեպտեմբերի 4-6-ը Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում:
ՀՀ կառավարության ղեկավարը կարեւորել է ավանդական դարձած ցուցահանդեսի անցկացումը եւ նշել. «Նման միջոցառումները, մեր համոզմամբ, ստեղծում են լավ նախադրյալներ միասին հաղթահարելու այսօր առկա բոլոր դժվարությունները»,- ասել է նա: Սարգսյանն ավելացրել է, որ չափազանց կարեւոր է այն հանգամանքը, որ 9 երկրից շուրջ 150 կազմակերպություն է մասնակցում այդ միջոցառմանը:
«Դա նշանակում է, որ մարդիկ եկել են այստեղ ծրագրերով, ունեն ներկայացնելու ծառայություններ, ապրանքներ, արտադրության իրենց կարողությունները, միեւնույն ժամանակ նոր գործընկերներ գտնելու եւ շուկաներ ընդլայնելու ցանկություն: Մենք աջակցում ենք նման միջոցառումների իրականացումը Հայաստանի Հանրապետությունում, քաջ գիտակցելով, որ բիզնես միջավայրի ձեւավորման առումով նման ձեռնարկումներն ունեն էական նշանակություն»,- ասել է նա:
ՀՀ վարչապետը շրջել է ցուցահանդեսում, ծանոթացել ներկայացված ընկերություններին եւ դրանց արտադրանքին: Ցուցահանդեսին մասնակցել է Հայաստանի, Լեռանային Ղարաբաղի, Ռուսաստանի, Բելառուսի, Իրանի, Միացյալ Արաբական Էմիրությունների, Գերմանիայի, Վրաստանի, Չինաստանի ավելի քան 150 կազմակերպություն, ընկերություն եւ միություն:
«ARMENIA EXPO 2009»-ը տարածաշրջանում խոշորագույն ցուցահանդես է, որի անցկացման ծավալները եւ իրական նշանակությունն անհնար է չգանահատել: Ի տարբերություն ոչ մեծ միջոցառումների, որոնք միայն մասնակի պատկերացում են տալիս արդյունաբերության առանձին ճյուղերի մասին, տարածաշրջանային առեւտրաարդյունաբերական ցուցահանդեսային ֆորումի առաջարկությունների շրջանակն ընդգրկում է համարյա բոլոր ոլորտները:

4 Сентябрь 2009 - 11:50 AMT
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян сегодня принял участие в церемонии открытия торгово-промышленного выставочного форума «ARMENIA EXPO 2009» организованный организацией LOGOS EXPO Center и Союзом Промышленников и Предпринимателей Армении.
Девятый универсальный региональный торгово-промышленный выставочный форум «ARMENIA EXPO 2009» пройдет 4 -6 сентября в ереванском Спортивно-конйертном комплексе им.Карена Демирчяна.
Глава правительства отметил важность организации ставшего традиционным промышленного форума. «Организация подобных мероприятий служит хорошей предпосылкой для совместного преодоления существующих проблем», – сказал он. Саркисян добавил, что важность форума заключается в том, что в нем приняли участие 150 организаций из 9 стран мира.
«Это означает, что люди приехали сюда с определенными программами, им есть что представить, приобрести новых партнеров и новые рынки сбыта. Мы содействуем проведению подобных мероприятий, осознавая, что они имеют важное значение для формирования бизнес – среды», – сказал он.
«ARMENIA EXPO – 2009»- это крупнейшая выставка в регионе, масштабы проведения и реальное значение которой невозможно не оценить. В отличие от небольших мероприятий, дающих лишь частичное представление об отдельных сегментах промышленности, спектр предложений регионального торгово-промышленного выставочного форума охватывает практически все отрасли.