4 Սեպտեմբեր 2009 - 15:09 AMT
Ռուսական Sitronics ընկերությունը, որը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, հեռուստահաղորդակցման եւ միկրոէլեկտրոնիկայի ոլորտում զբաղվում է մթերքի մշակմամբ եւ որոշումներով, եւ Հայաստանի կառավարությունը $40 մլն չափով համատեղ վենչուրային հիմնադրամ կստեղծեն: Հիմնադրամի ստեղծումը ենթադրվում է, որ ընթացիկ տարվա վերջին կամ հաջորդ տարվա սկզբին տեղի կունենա: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հաղորդել Հայաստանի Էկոնոմիկայի նախարարության բարձր եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վարչության պետ Վաչե Կիրակոսյանը:
Վաչե Կիրակոսյանը նաեւ հաղորդել է, որ Հայաստանում աշխատելու համար Sitronics պատրաստվում է ստեղծել դուստր կազմակերպություն` Sitronics AM, որը կգրանցվի մի քանի օրվա ընթացքում: Բացի դրանից, նրա խոսքով, Հայաստանում Sitronics գործունեության բարենպաստ զարգացման դեպքում երկու տարի անց վենչուրային հիմնադրամի չափը կարող է կազմել $80-90 մլն:
Հայաստանում Sitronics AM ընկերությունը ծրագրում է իր գործունեությունը ծավալել առավելապես «Մարս» գործարանի տարածքում եւ Մերգելյանի անվան մաթեմատիկական մեքենաների գիտահետազոտական ինստիտուտում, որոնցում ծրագրվում է ազատ տնտեսական գոտու ստեղծումը:

Российская компания Sitronics, занимающаяся разработкой продуктов и решений в области информационных технологий, телекоммуникаций и микроэлектроники, и правительство Армении создадут совместный венчурный фонд в размере $40 млн. Предположительно создание фонда произойдет в конце текущего или начале следующего года. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщил начальник управления высоких и информационных технологий Министерства экономики Армении Ваче Киракосян.
Ваче Киракосян также сообщил, что для работы в Армении Sitronics собирается создать дочернюю компанию Sitronics АМ, которая будет зарегистрирована в течение нескольких дней. Кроме этого, по его словам, при благоприятном развитии деятельности Sitronics в Армении размер фонда по истечении двух лет может составить $80-90 млн.
Свою деятельность в Армении компания Sitronics АМ планирует развернуть преимущественно на территории завода «Марс» и научно-исследовательского института математических машин имени Мергеляна, в которых планируется создание свободной экономической зоны.