7 Սեպտեմբեր 2009 - 08:11 AMT
Հայկական ներդրումները Սիրիայում կարող են արդյունավետ լինել, քանի որ Սիրիան կարող է ապահովել մաքսից ազատված արտահանում, գտնում է Սիրիայի Առեւտրա-արդյունաբերական պալատի տնօրենների խորհրդի անդամ, հայ-սիրիական միջկառավարական հանձնաժողովի նախագահ Լեւոն Զաքի Ետալեանը:
Ըստ Ետալեանի, քանի որ այն ամենն, ինչ արտադրվում է Սիրիայում, հիմնականում արտահանվում է, ապա արտադրված արտադրանքի ծավալը հաշվարկվում է 322 մլն սպառողի հաշվով առանց որեւէ մաքսի: «Երբ ինձ հարցնում են, թե քանի մարդ է բնակվում Սիրիայում, ես պատասխանում եմ 322 մլն, իսկ իրականում մենք 22 մլն ենք»,-նշել է նա: Այս համատեքստում Սիրիայի Առեւտրա-արդյունաբերական պալատի տնօրենների խորհրդի անդամը նշել է, որ հայկական ներդրումները Սիրիայում կարող են արդյունավետ լինել, քանի որ հանձնաժողովն աշխատում է օրեսնդրության մեջ փոփոխություններ գրանցելու ուղղությամբ, որով նվազագույնի կհասցվեն կամ նույնիսկ կվերացվեն մաքսային տուրքերը:
Ետալեանը հավելել է, որ հայ-սիրիական հանձնաժողովը համագործակցում է տնտեսական ոլորտում: Այս առնչությամբ նա հիշեցրել է, որ վերջերս Հայաստանը Սիրիայում մասնակցեց գործարար համաժողովի եւ ցուցահանդեսի, իսկ շուտով սպասվում է սիրիական կողմի մասնակցությունը Հայաստանում կայանալիք գործարար համաժողովին եւ ցուցահանդեսին:

Армянские инвестиции в Сирии могут быть эффективными, поскольку Сирия может обеспечить беспошлинный экспорт, считает член совета директоров торгово-промышленной палаты Сирии, председатель армяно-сирийской межправительственной комиссии Левон Заки Эталян.
По словам Эталяна, поскольку все, что производится в Сирии, в основном экспортируется, то объем произведенной продукции рассчитывается на потребителя в 322 млн. человек без какой-либо пошлины. «Если меня спрашивают, сколько в Сирии проживает человек, я отвечаю – 322 млн., в действительности же нас 22 млн.», – заметил он. В этом контексте член совета директоров Торгово-Промышленной палаты Сирии отметил, что армянские инвестиции в Сирию могут иметь большую эффективность, поскольку комиссия работает по направлению внесения изменений в законодательство с целью сведения к минимуму и даже отмены пошлин.
Эталян добавил, что армяно-сирийская межправкомиссия тесно сотрудничает в экономической сфере. В связи с этим он напомнил, что недавно Армения приняла участие в бизнес – форуме и выставке в Сирии, а скоро ожидается участие сирийской стороны в бизнес – форуме и выставке в Армении.