7 Սեպտեմբեր 2009 - 08:55 AMT
Համաշխարհային ճգնաժամի դեմ պայքարելու համար ձեռնարկված միջոցները պետք է դադարեցվեն միայն այն ժամանակ, երբ տնտեսական աճը կայուն դառնա, իսկ գործազրկությունը սկսի նվազել: Այդ մասին հայտարարել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի տնօրեն-կարգադրիչ Դոմինիկ Սթրոսս-Կանը` ելույթ ունենալով Բունդեսբանկի սեմինարում Բեռլինում:
Խոստովանելով, որ համաշխարհային տնտեսությունը, հավանաբար, դուրս է գալիս հետպատերազմյան շրջանի ամենածանր ֆինանսական ու տնտեսական ճգնաժամից, Սթրոսս-Կանը նշել է, որ աճը դանդաղ է լինելու եւ պահպանվում է առանց զբաղվածության աշխուժացման աճի վտանգը: «Ինձ մտահոգում են գործազրկության բարձր տոկոսի սոցիալ-տնտեսական հետեւանքները, որը կպահպանվի նույնիսկ ֆինանսական շուկաների եւ արտադրության կայունացումից հետո»,-ասել է նա:
Հաշվի առնելով տնտեսության աճը, նա զգուշացրել է, որ «կարգապահական մարմինները պետք է առանձնակի զգուշություն ցուցաբերեն, երբ որոշումներ են կայացնում քաղաքականության հակաճգնաժամային միջոցների դադարեցման մասին»: Նա հավելել է նաեւ, որ կառավարությունները պետք է այժմ նախապատրաստեն ճգնաժամից դուրս գալու իրենց ծրագրերը, որպեսզի կարողանան ստանալ հանրության աջակցությունն ու գործել, երբ գա հարմար պահը:
Սթրոսս-Կանը ընդգծել է, որ տնտեսական քաղաքականության միջազգային համակարգումը հակաճգնաժամային միջոցների կարեւորագույն մասն է եւ որ «ճգնաժամից դուրս գալու ռազմավարությունների համակարգումը եւս կարեւոր է լինելու: Նա նշել է, որ համաձայնեցված ու վճռական քաղաքական միջոցների շնորհիվ հաջողվեց սահմանափակել ճգնաժամի ազդեցությունը, հաղորդում է ԱՄՀ մամլո ծառայությունը:

Меры, принятые для борьбы с мировым кризисом, должны быть прекращены лишь тогда, когда экономический подъем станет прочным, а безработица начнет снижаться. Об этом заявил Директор-распорядитель Международного Валютного Фонда Доминик Стросс-Кан, выступая в Берлине на семинаре Бундесбанка.
Признав, что мировая экономика, по-видимому, выходит из самого тяжелого финансового и экономического кризиса за послевоенный период, Стросс-Кан подчеркнул, что подъем будет медленным и сохраняется опасность оживления без увеличения занятости. «Меня беспокоят социально-экономические издержки высокой безработицы, которая будет сохраняться даже после стабилизации финансовых рынков и производства», – отметил он.
С учетом непрочности подъема экономики он предостерег, что «директивным органам следует проявлять особую осторожность, когда они принимают решение о прекращении антикризисных мер политики». Вместе с тем он добавил, что правительствам следует готовить свои планы выхода сейчас, с тем, чтобы они могли заручиться поддержкой общественности и действовать, когда наступит подходящий момент.
Стросс-Кан подчеркнул, что международная координация экономической политики является важнейшей частью антикризисных мер и что «координация стратегий выхода будет не менее важной». Он отметил, что благодаря согласованным и решительным политическим действиям кризис удалось ограничить, сообщает пресс-служба МВФ.