7 Սեպտեմբեր 2009 - 09:16 AMT
2009 թվականիI կիսամյակում նկատելիորենավելացելէԴատական ակտերիհարկադիրկատարման ծառայության կողմից դատարաններից ստացվող կատարողական թերթերի քանակը:
Նշված ժամանակահատվածում կատարողականվարույթներիշարժը կազմել է 42743 գործ` նախորդ կիսամյակի 31 հազարի դիմաց: 6 ամսվա կտրվածքով գրեթե եռակի աճել է նաեւ բռնագանձված գումարների ծավալները: Ծառայության ծանրաբեռնված աշխատանքի մասին վկայում է նաեւ հարկադիր էլեկտրոնային աճուրդում (www.ajurd.am) գտնվող գույքի գումարի կրկնակի աճը: Այսպես, եթե 2008 թվականի հունիսի 1-ի դրությամբ աճուրդում առկա էր 151 միլիոն դրամ արժողության գույք, ապա այս տարվա հունիսի 1-ի տվյալներով դրա արժեքը գերազանցել է 340 միլիոն դրամը:
ԴԱՀԿծառայության Վերլուծականեւ կազմտեսչական բաժնի պետՌոբերտ Մինասյանընշումէ, որ ընթացիկ տարվասկզբից պահանջների քանակն աճել էգրեթեբոլորուղղություններով: «Կատարողական թերթերի հոսքի աճ է նկատվում հատկապես բանկային համակարգի կողմից, կապված վարկերի չվերադարձման հետ: Ավելացել է նաեւ հեռախոսային օպերատորների օգտին բռնագանձման պահանջները, ինչպես նաեւ իրավաբանական անձանց կողմից աշխատավարձերի գծով կուտակված պարտքերի բռնագանձումները: Այդ հոսքը արդյունավետ կատարելու ուղղությամբ ծառայությունում զգալի աշխատանք է տարվում», – պարզաբանում է նա, հաղորդում է ԴԱՀԿծառայության մամուլիքարտուղարը:

7 Сентябрь 2009 - 09:16 AMT
В I полугодии 2009 года количество производств, возбужденных Службой принудительного исполнения судебных актов, заметно возросло, сообщает пресс-служба СПИСА. За отмеченный период в производстве службы находилось 42 743 исполнительных производства вместо 31 тысячи за аналогичный период 2008 года. Вместе с тем втрое возросла общая сумма взыскания. Об увеличении нагрузки работы СПИСА свидетельствует и тот факт, что стоимость находящегося на принудительном электронном аукционе службы (www.ajurd.am) имущества возросла вдвое. Так, если по положению на 1 июня 2008 года в аукционе находилось имущества на сумму в 151 млн драмов, то на 1 июня этого года аналогичный показатель возрос до 340 млн.
Начальник Аналитического и оргинспекционного отдела СПИСА Роберт Минасян отметил, что с начала этого года отмечен рост количества претензий практически по всем направлениям. «Рост количества исполнительных листов особенно заметен по линии банковской системы, что преимущественно связано с невозвращением кредитов. Увеличилось количество взысканий и в пользу телефонных операторов, связанных с невыплатами по счетам. Заметно увеличились и взыскания у работодателей по линии задолженностей по зарплатам. Для обеспечения эффективного исполнения этого потока служба предпринимает меры», – отметил он.