7 Սեպտեմբեր 2009 - 11:36 AMT
ՄԱԳԱՏԷ-ի Խորհրդի Նստաշրջանը կսկսի իր աշխատանքը երկուշաբթի Վիենայի միջազգային կենտրոնում, հայտնեց ՄԱԳԱՏԷ-ի մամլո ծառայությունը: Գլխավոր բանավեճը կծավալվի ՄԱԳԱՏԷ-ի գլխավոր տնօրեն Մուհամմեդ էլ-Բարդվեի զեկույցների շուրջ` Սիրիայում իրանական ատոմային ծրագրի եւ համաձայնության երաշխիքների իրագործման ատոմային զենքի չտարածման պայմանագրի վերաբերյալ: Այս գաղտնի փաստաթղթերը տարածվել էին մեկ շաբաթ առաջ գործակալության Խորհրդի ղեկավարների միջեւ:
35 պետությունների ներկայացուցիչները մասնավորապես կքննարկեն բյուջետային, ատոմային անվտանգության ոլորտում միջազգային համագործակցության, նաեւ գործակալության գործունեության նախագծերը կապված նորագույն գիտական մշակումների, տեխնոլոգիաների եւ դրանց օգտագործման եղանակների հետ:
Ինչպես հայտնեցին PanARMENIAN.Net – ի թղթակցին Հայաստանի Էներգետիկայի եւ բնական ռեսուրսների նախարարության հասարակության կապերի վարչությունում, հայկական պատգամավորությունը նախարար Արմեն Մովսիսյանի ղեկավարությամբ եւ փոխնախարար Արեգ Գալստյանի հետ կմասնակցեն ՄԱԳԱՏԷ -ի 53-ամյակի հոբելյանական արարողությանը, որը տեղի կունենա սեպտեմբերի 14-16 Վիեննայում:

7 Сентябрь 2009 - 11:36 AMT
Сессия Совета управляющих Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) начнет работу в понедельник в Венском международном центре, сообщила пресс-служба МАГАТЭ. Главная дискуссия развернется вокруг докладов главы агентства – генерального директора МАГАТЭ Мохаммеда эль-Барадеи об иранской ядерной программе и осуществлении соглашения о гарантиях в связи с Договором о нераспространении ядерного оружия (ДНЯО) в Сирии. Эти конфиденциальные документы были распространены неделю назад среди членов Совета управляющих агентства.
Представители 35 государств обсудят, в частности, бюджетные вопросы, международное сотрудничество в области ядерной безопасности, а также планы по деятельности агентства, связанной с новейшими научными разработками, технологиями и их применением.
Как сообщили корреспонденту PanARMENIAN.Net в управлении по связям с общественностью Министерства энергетики и природных ресурсов Армении, армянская делегация во главе с министром Арменом Мовсесяном и заместителем министра Арегом Галстяном примет участие в юбилейной церемонии 53-летия МАГАТЭ, которая пройдет в Вене с 14-16 сентября.