Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ընդունել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետության էկոնոմիկայի եւ առեւտրի նախարար Ամեր Հոսնի Լութֆիին եւ նրա գլխավորած պատվիրակությանը, հաղորդում է ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունը:
Ողջունելով հյուրին` ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանի եւ Սիրիայի ժողովուրդների միջեւ առկա ջերմ հարաբերությունների համար ամուր հիմք են հանդիսանում պատմամշակութային ընդհանրությունները եւ դարավոր բարեկամությունը: ՀՀ կառավարության ղեկավարը նշել է, որ հատկապես համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի պայմաններում էական նշանակություն ունի երկու երկրների միջեւ տնտեսական հարաբերությունների զարգացումը: Նա նշել է, որ Սիրիայի Արաբական Հանրապետության նախագահի Հայաստան կատարած այցի ընթացքում նախանշվել են այն ոլորտները, որոնցում հնարավոր է համատեղ ծրագրեր իրականացնել: Տիգրան Սարգսյանը վստահեցրել է, որ ՀՀ կառավարությունը լինելու է հետեւողական` ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու եւ համատեղ ծրագրերն իրականացնելու հարցում:
Պարոն Ամեր Հոսնի Լութֆին իր հերթին ՀՀ վարչապետին է փոխանցել գործընկերոջ` Սիրիայի Արաբական Հանրապետության վարչապետի ողջույնները եւ հրավերը` Սիրիայի Արաբական Հանրապետություն:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ Հայ-սիրիական միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքներին, որի հերթական` 5-րդ նիստն այսօր մեկնարկել է Երեւանում: Տնտեսական փոխգործակցությունը խթանելու նպատակով կարեւորվել է նաեւ երկկողմ շփումների ակտիվացումը` առեւտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ, տարածաշրջանային համատեղ ծրագրերի իրականացումը, երկու երկրների բանկային ոլորտում փորձի փոխանակումն ու ներդրումների խրախուսումը, ինչպես նաեւ գործարարների երկկողմ փոխայցելությունների կազմակերպման անհրաժեշտությունը:

Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял сегодня министра экономики и торговли Сирии Амера Хосни Лутфи и возглавляемую им делегацию, сообщает пресс-служба правительства РА.
Приветствуя гостей, глава армянского правительства отметил, что в условиях финансово-экономического кризиса особую важность приобретает развитие экономического сотрудничества. В этом контексте премьер-министр РА напомнил, что в рамках визита президента Сирии в Армению были отмечены те сферы, в которых возможно реализовать совместные программы. Вместе с тем, Саркисян заверил, что правительство Армении будет последовательно в вопросах реализации приобретенных договоренностей и совместных программ.
Со своей стороны Амера Хосни Лутфи передал приветствие его коллеги – премьер-министра Сирии и приглашение посетить страну.
В рамках проходящего в Ереване пятого заседания армяно-сирийской межправительственной комиссии собеседниками было отмечено важность углубления экономического двустороннего сотрудничества, в частности, в области торговли, обмена опытом в банковской сфере и стимулирования инвестиций, а также необходимость организации взаимных визитов предпринимателей.