«Մրցունակության համաշխարհային ցուցանիշի համաձայն Հայաստանը չի փոխել իր դիրքերը 2008թ.-ի համեմատ եւ զբաղեցնում է 97-րդ տեղը 113 երկրների շարքում», – երեքշաբթի օրը մամլո ասուլիսի ժամանակ լրագրողներին հայտնել է «Տնտեսություն եւ արժեքներ» հետազոտական կենտրոնի նախագահ Մանուկ Հերգնյանը` ներկայացնելով «2009-2010թթ մրցունակության համաշխարհային զեկույցի» արդյունքները: «Մրցունակության տեսակետից Հայաստանը 2009թ.-ին կատարել է քայլ առաջ զարգացման ճանապարհին, որտեղ խթանները փոխում են իրենց դերերը: Այս փուլում կարեւոր դեր են խաղում այն գործոնները, որոնք ազդեցություն ունեն տնտեսական արդյունավետության եւ նորաստեղծ հնարավորությունների վրա», – նշել է նա:
Ինչպես նշեց հետազոտական կենտրոնի նախագահը, զեկույցի արդյունքների համաձայն, առաջատար է ճանաչվել Շվեյցարիան, որին իր դիրքերն է զիջել ԱՄՆ-ն, ինչի պատճառ են հանդիսացել այդ երկրում մակրոտնտեսության եւ ֆինանսական շուկայի կայունության ցածր մակարդակը: Առաջնորդների հնգյակի մեջ են մտել նաեւ Սինգապուրը, Շվեդիան եւ Դանիան:
Հերգնյանի խոսքերով ԱՊՀ երիկրների շարքում դրական առաջընթաց է գրանցվել միայն Ադրբեջանում (51րդ տեղ): Միեւնույն ժամանակ Ռուսաստանի (63) եւ Ուկրաինայի (82) մրցունակությունը զգալիորեն անկում է ապրել: Վրաստանը 90րդ տեղում է, Ղազախստանը 67րդ, Ղրղզստանը 123րդ, իսկ Տաջիկիստանը 122րդ:
Որպես մրցունակության դրական առավելություններ հետազոտական կենտրոնի նախագահը նշել է պետական պարտքի ոչ մեծ ծավալը, աշխատանքի շուկայի կայունացումը այդ թվում նաեւ գյուղատնտեսական քաղաքականությունը եւ ծախսերը, որոնք ուղղվում են հանցագործության եւ ահաբեկչության դեմ պայքարի համար: Գործարարության վրա թողած ազդեցության իր ցուցանիշով մալարիան Հայաստանում առաջին տեղում է, իսկ ահա մտավախություն է առաջացնում այն փաստը, որ հակակոռուպցիոն քաղաքականության արդյունավետության ցուցանիշով, շուկայում գերակշռող դիրք ունցեող խմբավորումների առկայության ցուցանիշով եւ մաքսային ընթացակարգերի ծանրաբեռնվածության ցուցանիշով Հայաստանը գտնվում է վերջին շարքերում:
Հայաստանը մասնակցում է «2009-2010թթ մրցունակության համաշխարհային զեկույցին» արդեն հինգերորդ անգամ անընդմեջ: Այս տարի հարցումներում մասնակցում էին հայկական 80 կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ` խոշոր, միջին եւ փոքր բիզնեսի ոլորտներից: Նրանց ընտրությունը կատարվել է իրենց տնտեսական կառուցվածքի հիման վրա, ինչպես նաեւ միջազգային համագործակցության փորձի առկայության հիման վրա, ինչը թույլ կտար անհրաժեշտ դեպքում կատարել համեմատություններ օտարերկրյա կազմակերպությունների հետ, որով եւ ակնհայտ կդառնար Հայաստանի տնտեսական միջավայրի աստիճանը:
«Տնտեսություն եւ արժեքներ» հետազոտական կետնրոնը հանդիսանում է Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի մրցունակության համաշխարհային ցանցի գործընկերը:

8 Сентябрь 2009 - 10:07 AMT
Согласно Всемирному показателю конкурентоспособности Армения не изменила свои позиции по сравнению с 2008 годом и занимает 97 место среди 133 стран мира, сообщил журналистам на пресс-конференции во вторник председатель исследовательского центра «Экономика и ценности» (EV) Манук Ергнян, представляя результаты «Всемирного доклада конкурентоспособности 2009-2010 гг.». «С точки зрения конкурентоспособности, Армения в 2009 году сделала шаг вперед на пути развития, где свою роль меняют стимулы конкурентоспособности. На этом этапе важную роль играют факторы, влияющие на экономическую эффективность и инновационные возможности», – отметил он.
Как отметил председатель исследовательского центра, лидером по результатам доклада была признана Швейцария, которой уступили свои позиции США по причине более низкого уровня макроэкономической стабильности и финансового рынка. В пятерку лидеров вошли также Сингапур, Швеция и Дания.
Среди стран СНГ положительный сдвиг, по словам Ергняна, зафиксирован только в Азербайджане (51 место), при этом конкурентоспособность России (63) и Украины (82) значительно снизилась, Грузия на – 90 месте, Казахстан – на 67, Киргизия – 123, Таджикистан – 122.
Среди положительных конкурентных преимуществ, председатель исследовательского центра отметил небольшой объем госдолга, стабилизацию рынка труда, в том числе и сельскохозяйственную политику, расходы, направленные на борьбу с преступностью и терроризмом. По показатель воздействия малярии на предпринимательство Армения занимает 1-место, а вот опасение вызывает тот факт, что по показателю эффективности антимонопольной политики, наличию на рынке групп с доминирующим положением, нагрузке таможенных процедур страна находится в последних рядах.
Армения участвует во «Всемирном докладе конкурентоспособности 2009-2010 гг.» пятый год подряд. В этом году в опросах принимали участие представители 80-ти армянских организаций из сфер крупного, малого и среднего бизнеса, отбор которых проводится на основе их экономической структуры, наличия международного опыта для обеспечения возможностей сравнения экономической среды Армении с другими странами.
Исследовательский центр «Экономика и ценности»  является партнером Всемирной сети конкурентоспособности Всемирного экономического форума.