Տնտեսական անկումը Հայաստանում 2009 տարվա վերջին կկազմի 12-14%, կարծում է «Տնտեսություն եւ արժեքներ» հետազոտական կենտրոնի նախագահ Մանուկ Հերգնյանը: Որի դեպքում, նրա խոսքերով, վատագույն կանխատեսման դեպքում դրամի արժեզրկումը կտատանվի 7-8% սահմանում: «Հայաստանում դրամի արժեզրկումը միշտ էլ ցածր է եղել, եւ հաշվի առնելով համաշխարհային արժեզրկման ճնշումները` դրա մակարդակը այնքան էլ բարձր չի լինի»,- նշեց նա:
Դրա հետ մեկ տեղ, այսօր ներկայացնելով «2009-2010թթ. համաշխարհային մրցակցության զեկույցի» արդյունքները, համաձայն որի Հայաստանը անփոփոխ գրավում է 97-րդ տեղը` աշխարհի133 երկրներից, նա նշեց, որ անհրաժեշտ են հիմնական փոփոխություններ երկրի տնտեսության համակարգում, որպեսզի հետագայում դիմադրել «արտաքին շոկերին»: «ԱՊՀ-ի երկրներից Հայաստանը ցույց տվեց ՆՀԱ բարձր անկում: Սա խոսում է այն մասին, որ մեր տնտեսությունը խոցելի է եւ անհրաժեշտ է այն դիվերսիֆիկացնել»,- ասաց Հերգնյանը: Նրա խոսքերով, երկիրը, որը վերջին տարիներին ցույց է տվել երկնիշ տնտեսական աճ, ներկայումս զբաղեցնում է անփոփոխ դիրքեր եւ դրա հետ մեկ տեղ բացակայում է կայուն աճի միտումներ: «Սա ազդակ է վերադառնալ իրական տնտեսական հարցերին»,- ավելացրեց Հերգնյանը: Նրա կարծիքով, իրավիճակի բարելավման համար, անհրաժեշտ է ստեղծել մրցունակ միջավայր եւ տեխնիկական հիմք տնտեսության զարգացման համար:
Տնտեսական անկումը, օպերատիվ վիճակագրության տվյալներով, 2009թ. հունվար-հուլիս ամիսներին կազմեց 18.5%, դրամի արժեզրկումը` 2.7 %:

8 Сентябрь 2009 - 10:38 AMT
Экономический спад в Армении по итогам 2009 года составит 12-14%, считает председатель исследовательского центра «Экономика и ценности» (EV) Манук Ергнян. При этом, по его словам, в рамках наихудшего прогноза инфляция будет колебаться в пределах 7-8%. «В Армении инфляция всегда была невысокая, и с учетом мировых инфляционных давлений ее уровень не будет очень высоким», – отметил он.
Вместе с тем, представляя сегодня результаты «Всемирного доклада конкурентоспособности 2009-2010 гг.», согласно которым Армения занимает неизменное 97 место среди 133 стран мира, он отметил, что необходимы фундаментальные изменения в структуре экономике страны, чтобы суметь в дальнейшем противостоять «внешним шокам». «Среди стран СНГ Армения продемонстрировала высокий спад ВВП. Это говорит о том, что наша экономика уязвима, и необходимо ее диверсифицировать», – сказал Ергнян. По его словам, страна, которая за последнее годы показывала двузначный экономический рост, сейчас занимает неизменные позиции, при этом отсутствует тенденция стабильного роста. «Это импульс к тому, чтобы вернуться к реальным вопросам экономики», – добавил Ергнян. Для улучшения ситуации, по его мнению, необходимо создать конкурентную среду и техническую основу для развития экономики.
Экономический спад, по оперативным статистическим данным, в январе-июле 2009 года составил 18,5%, инфляция – 2.7%.