8 Սեպտեմբեր 2009 - 11:36 AMT
Հայաստանի ներդրումային գրավչության մակարդակի փոփոխության մասին կարելի է դատել 2009-ի վերջին: Նման կարծիքով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ կիսվել է «Տնտեսություն եւ արժեքներ» Հետազոտական կենտրոնի խորհրդի անդամ Սեւակ Հովհաննիսյանը: Նրա խոսքով, 2008-ին պարադոքսալ էր այն, որ ճգնաժամի պայմաններում Հայաստանն արտասահմանյան ներդրումների գրավման ծավալներով ամենաբարձր արդյունքներից մեկն է ցույց տվել: «Դա կապված էր, մասնավորապես, արտասահմանյան ներդրումները խոշոր ինֆրակառույցային նախագծերի շրջանակներում ներգրավելու հետ: Իսկ ինչ վերաբերում է 2009 թվականին, միայն տարվա վերջին արդյունքներից կարելի է դատել երկրի ներդրումային գրավչության մակարդակի մասին»,- նշել է նա:
Միեւնույն ժամանակ Հովհաննիսյանը նշել է, որ մտավախություն կա, որ Հայաստանի տնտեսության կառույցը չի փոփոխվի անգամ տնտեսական ճգնաժամը հաղթահարելուց հետո: Կառույցային փոփոխությունների թվում, փորձագետի կարծիքով, կարեւոր դեր է խաղում IT ոլորտը, որը շատ կարեւոր ինֆրակառույց է ամբողջ երկրում բիզնեսի զարգացման համար: «IT ոլորտը նպաստում է տնտեսական աճին, սակայն մտավախություն կա, որ տնտեսության կառույցն էապես չի փոփոխվի»,- ասել է նա:

8 Сентябрь 2009 - 11:36 AMT
Об изменении уровня инвестиционной привлекательности Армении можно будет судить только в конце 2009 года
Об изменении уровня инвестиционной привлекательности Армении можно будет судить только в конце 2009 года. Таким мнением поделился с корреспондентом PanARMENIAN.Net член Совета исследовательского центра «Экономика и ценности» Севак Ованнисян. По его словам, в 2008 было парадоксально то, что в условиях кризиса Армения по объемам привлечения иностранных инвестиций показала один из самых высоких результатов. «Это было связано, в частности, с привлечением иностранных инвестиций в рамках реализации крупных инфраструктурных проектов. Что же касается 2009 года, только по результатам на конец года можно будет судить об уровне инвестиционной привлекательности страны», – отметил он.
В то же время Ованнисян отметил, что есть опасение того, что структура экономики Армения не претерпит изменения даже после преодоления экономического кризиса. Среди структурных изменений важную роль, по мнению эксперта, играет IT-сфера, которая является очень важной инфраструктурой для развития бизнеса страны в целом. «IT-сфера способствует экономическому росту, однако есть опасение того, что структура экономики реально не изменится», – сказал он.