Հայաստանի սփյուռքի նախարարության եւ hsearch.am (Hanguyc Team) որոնողական համակարգի հեղինակների խմբի միջեւ ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր:
Հուշագիրը ստորագրել են` Հայաստանի սփյուռքի նախարարության տեղեկատվական եւ հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների բաժնի ղեկավար Տիգրան Հարությունյանը եւ որոնողական համակարգի խմբի ղեկավար Մհեր Աբրահամյանը:
Հայաստանի սփյուռքի նախարարի տեղակալ Ստեփան Պետրոսյանը դիմելով ներկաներին նշեց, որ նախարարությունը կանի իրենից կախված ամեն ինչ այդ նախագծի իրականացման համար:
Այսօր Երեւանում կայացավ հայկական hsearch.am որոնողական համակարգի շնորհանդեսը: Այս համակարգը մշակողների կողմից դիրքորոշվում է որպես միակ որոնողական համակարգ` ուղղված հայկական, հայալեզու եւ հայկական թեմատիկայով կայքերի որոնման եւ խմբավորման վրա:

Между министерством диаспоры Армении и группой авторов армянской поисковой системы hsearch.am (Hanguyc Team) был подписан меморандум о сотрудничестве.
Меморандум подписали начальник отдела информационных и телекоммуникационных технологий министерства Диаспоры Армении Тигран Арутюнян и руководитель группы создателей поисковой системы Мгер Абрамян.
Заместитель министра Диаспоры РА Степан Петросян обращаясь к присутствующим, отметил, что министерство сделает все от него зависящее в вопросах содействия проводимым группой программам.
Сегодня в Ереване состоялась презентация армянской поисковой системы hsearch.am.
Данная система позиционируется разработчиками как единственный поисковик, направленный на поиск и группировку армянских, армяноязычных и сайтов с армянской тематикой.