8 Սեպտեմբեր 2009 - 13:27 AMT
Հայկական Երրորդ ազգային մրցանակը` Տարվա Ապրանքատեսակը կհանձնվի 2009թ.-ի սեպտեմբերի 10-ին Երեւանում, հաղորդում է «Վարպետ» Միջազգային ինտեգրման կենտրոնի մամլո ծառայությունը:
Համաձայն հաղորդագրությանը մրցանակաբաշխությունն անցե է կացվում «Ժողովրդական ճանաչումը` ապրանքատեսակի բարձրագույն եւ միակ գնահատականն է» կարգախոսով եւ հանձնվում է երկու բնագավառներում. «սննդամթերքներ» եւ «ամենօրյա պահանջարկ ունեցող ապրանքներ»: Մրցանակակիրների անունները կհնչեցվեն մրցանակների հանձման հանդիսավոր արարողության ժամանակ` սեպտեմբերի 10-ին:
Տարվա ընթացքում մասնագետները հետեւում էին ապրանքների պահանջարկի դինամիկային` համադրելով տվյալները, որոնք ստացվում էին խանութներից: Վարկանիշների արդյունքները լրացուցիչ հաստատվում էին փորձագետների խորհրդի կողմից, որի կազմում եղել են մեծածախ եւ մանրածախ ձեռնարկությունների ղեկավարներ, շուկայի հետազոտման մասնագետներ:
Հարցմանը մասնակցել են Երեւանի ավելի քան 100 մանրածախ ձեռնարկություններ: Ապրանքների գնահատման չափանիշները համապատասխանում էին ապրանքի վաճառքի ծավալին միավորային արտահայտմանը:
Արարողությանը կմասնակցեն քաղաքական գործիչներ, հայաստանյան եւ արտասահմանյան խոշորագույն ընկերությունների ներկայացուցիչներ, առեւտրային ցանցերի, մշակութային գործիչների, պետական կառավարման մարմինների ներկայացուցիչներ:

8 Сентябрь 2009 - 13:27 AMT
Третья армянская национальная премия «Товар Года» будет вручена 10-го сентября 2009 года в Ереване, сообщает пресс-служба Центра международной интеграции «Мастер».
Согласно сообщению, премия проходит под девизом «Народное признание – Высшая и единственная оценка товара» и присуждается в 2 категориях: «продукты питания» и «товары повседневного спроса». Имена лауреатов премии будут озвучены в ходе торжественной церемонии вручения премии 10-го сентября.
В течение всего года специалисты отслеживали динамику спроса товаров, сопоставляя данные, полученные из магазинов. Дополнительно результаты рейтинга подтверждались экспертным советом, в который вошли руководители розничных и оптовых предприятий, специалисты по исследованию рынка.
В опросе принимало участие более 100 розничных предприятий Еревана. Критерий оценки товара – объем продаж в штучном выражении.
В церемонии примут участие политические деятели, представители крупнейших армянских и зарубежных компаний, торговых сетей, деятели искусства, органов государственного управления.