ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանը սեպտեմբերի 5-ին աշխատանքային այցով եղավ Գեղարքունիքի եւ Տավուշի մարզերում եւ տեղում ծանոթացավ իրականացվող ճանապարհաշինարարական ծրագրերին, հաղորդում է նախարարության մամլո ծառայությունը:
Հաղորդագրության համաձայն, մասնավորապես, Սեւան-Մարտունի միջպետական ճանապարհի Լճաշեն գյուղի հատվածում Սեւանա լճի մակարդակի բարձրացմանը զուգընթաց մոտ 2 կիլոմետրանոց ճանապարհը վնասվել է եւ մնացել ջրի տակ: Մոտ մեկ ամիս է, համապատասխան նախագծերի հիման վրա, իրականացվում են շինարարական աշխատանքներ: Նախարարը տեղեկացրեց, որ միջպետական ճանապարհի այդ հատվածը նախատեսվում է բարձրացնել մոտ 3 մետրով: Շինաշխատանքները, որոնք նախատեսվում է ավարտել հաջորդ տարի ամռանը, իրականացվում են պետբյուջեի միջոցներով: Գ.Սարգսյանը հայտնեց նաեւ, որ այս նախագիծն անցել է համապատասխան բնապահպանական փորձաքննություն: Ըստ նախարարի, Սեւանա լճի երեք տարբեր հատվածներում եւս կիրականացվեն ափապահպան միջոցառումներ:
Այնուհետեւ նախարար Գ.Սարգսյանը եղավ Տավուշի մարզում, ուր կառուցվում է սելավի հետեւանքով գրեթե ամբողջությամբ վնասված Այգեհովիտ-Վազաշեն-Պառավաքար ճանապարհի` 11 կիլոմետրանոց սողանքային հատվածը շրջանցող նոր ճանապարհ: Նախարարը նշեց, որ 1,3 կմ նոր ճանապարհատվածի կառուցման աշխատանքներն արդեն սկսվել են, մինչեւ տարեվերջ կառուցված կլինի խճային պաստառը, որից հետո այն երթեւեկելի կլինի, իսկ հաջորդ տարի կշարունակվեն նաեւ ասֆալտապատման աշխատանքները: Գ.Սարգսյանը տեղեկացրեց, որ այս ճանապարհը լինելու է հիմնական, քանի որ ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է, որ այդ հատվածում սողանքներ չկան:

Министр транспорта и связи Армении Гурген Саркисян с рабочим визитом посетил область Гегаркуник, где ознакомился со строительством межгосударственной дороги Севан – Мартуни в районе деревни Лчашен, сообщает пресс-служба министерства.
Согласно сообщению, планируется отремонтировать 2-километровый участок дороги Севан – Мартуни, ушедший под воду в результате повышения уровня озера Севан. В рамках дорожно-строительных работ дорожный участок будет поднят примерно на 3 метра. На ремонтные работы в 2009 г. из госбюджета будет выделено 376 млн. драмов. Строительные работы ведутся уже около месяца и будут завершены летом 2010 года. Помимо этого, Саркисян сообщил, что на трех различных участках озера также будут проведены работы по укреплению берегов.
Глава Минтранса побывал также в области Тавуш, где проходит строительство объездной дороги 11- километрового оползневого участка дороги Айгеовит – Вазашен – Паравакар, поврежденной в результате селевых потоков. Согласно сообщению, на эти цели из госбюджета в 2009 г. будет выделено 210 млн. драмов. Саркисян добавил, что строительство нового дорожного участка в 1,3 км уже начаты. До конца года будет закончено щебневое покрытие, что обеспечить проходимость дороги, в следующем году начнутся работы по асфальтированию. В связи с этим министр отметил, что новая дорога станет основной, поскольку она свободна от оползней.