Համաշխարհային տնտեսության մեջ կայունացման միտումներ են նկատվում, գտնում է Հայաստանում Միջազգային փոխարժույթի հիմնադրամի մշտական ներկայացուցիչ Նինկե Օմեսը: «Համաշխարհային տնտեսության վերականգնումը բավական դանդաղ գործընթաց է, սակայն շատ երկրների տնտեսագետներ գտնում են, որ ամբողջ աշխարհում, մասնավորապես ԱՄՆ-ում ու Եվրոպայում կայունացման միտումներ են նշմարվում»,- ասել է նա:
Ինչպես նշել է ՄՓՀ մշտական ներկայացուցիչը, համաշխարհային տնտեսության վերականգնման մասին վկայում է այն փաստը, որ պղնձի եւ մոլիբդենի գները սկսել են աճել: «Պղնձի եւ մոլիբդենի համաշխարհային գնաճը կնպաստի Հայաստանի տնտեսության վերականգնմանը, որն արտահանում է այդ արտադրանքը»,- ավելացրել է նա:
Դրա հետ մեկտեղ, Օմեսի կարծիքով, ազգային դրամի արժեզրկումը մարտին շահեկան էր արտահանողներին, իսկ լեռնահանքային արդյունաբերության ընկերությունները, որոնք կանգ էին առել, արդեն աշխատում են:

9 Сентябрь 2009 - 12:29 AMT
В мировой экономике намечаются тенденции стабилизации, считает постоянный представитель Международного валютного фонда в Армении Нинке Омес. «Восстановление мировой экономики это очень медленный процесс, однако экономисты многих стран считают, что во всем мире наметились тенденции стабилизации, в частности в США и Европе», – сказал она.
Как отметила постоянный представитель МВФ, о процессе восстановления мировой экономики свидетельствует тот факт, что цены на медь и молибден начали расти. «Мировые цены на медь и молибден начали расти, и это очень хорошо для Армении, которая экспортирует эту продукцию», – добавила она.
Наряду с этим, по мнению Омес, мартовское обесценение национальной валюты сыграло на руку экспортерам, а компании горнорудной промышленности, которые простаивали, уже заработали.