9 Սեպտեմբեր 2009 - 13:59 AMT
Հայ – իսպանական համագործակցությունն օգտագործվում է ոչ ամբողջությամբ, կարծում է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը: Նրա խոսքերով երկու երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառությունն այս տարի կազմել է շուրջ 8 մլն դոլար: «Համեմատած Եվրամիության այլ երկրների հետ դա հանդիսանում է շատ ցածր ցուցանիշ, սակայն կա մեծ հնարավորություն տնտեսական համագործակցությունը խորացնելու համար», – նշել է նա:
Ինչպես նշեց նախարարը, Իսպանիայի տնտեսությունը բավականին տարբերակված է, կայուն զարգանում է, իսկ Վալենսիայի ձեռներեցների շրջանում կա մեծ հետաքրքություն այս տարածաշրջանում նոր շուկաների որոնման եւ իրենց ապրանքների սպառման համար: Երիցյանը նշեց, որ իսպանացի ձեռներեցների Հայաստան կատարած այցը հիմնականում ճանաչողական բնույթ է կրում, թեեւ հնարավոր է, որ քննարկումների արդյունքում ձեռք բերվեն որոշ պայմանավորվածություններ:
Միեւնույն ժամանակ Երիցյանը նշեց, որ ճգնաժամի պայմաններում բոլոր կառավարությունները շահագրգռված են աջակցել իրենց երկրի ձեռներեցներին արտաքին շուկա դուրս գալու եւ նորանոր հնարավորություններ փնտրելու համար: «Բիզնես ֆորումը հանդիսանում է լավ հնարավորություն, որպեսզի իսպանական կողմին ներկայացվեն համագործակցության հեռանկարներն ու Հայաստանում բիզնեսի ստեղծման հնարավորությունները», – նշեց երկրի գլխավոր տնտեսագետը:
Էկոնոմիկայի նախարարը տեղեկացրեց, որ Իսպանիայից Հայաստան են ներկրում կերամիկա, ծովային մթերքներ, իսկ արտահանում են հումքային ապրանքներ: Երիցյանը հավելեց, որ Հայաստանում հայ – իսպանական համատեղ ձեռնարկությունների թիվը մեծ չէ, կան ձեռնարկություններ, որոնք ունեն իսպանական կապիտալ:
Երեւանում անց է կացվում հայ – իսպանական բիզնես ֆորում, որին մասնակցում են արդյունաբերության, հեռահաղորդակցության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, տուրիզմի, շինարարության, արդյունաբերական թափոնների վերամշակման, վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտների ներկայացուցիչներ Հայաստանից եւ Իսպանիայից:
Այցի շրջանակներում իսպանացի ձեռներեցները հանդիպել են Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանին, տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանին, քաղաքաշինության նախարար Վարդան Վարդանյանին, քննարկել են պետությունների համագործակցության շրջանակներում իրականացվող ծրագրերը եւ այդ ոլորտում մասնավոր սեկտորը եւ նորարար հնարավորությունները:

9 Сентябрь 2009 - 13:59 AMT
Потенциал армяно-испанского сотрудничества используется не полностью, считает министр экономики Армении Нерсес Ерицян. По его словам, товарооборот между двумя странами в этом году составил порядка 8 млн. долларов. «Это является низким показателем, по сравнению с другими странами Евросоюза, однако есть большой потенциал для развития экономического сотрудничества», – отметил он.
Как сообщил министр, экономика Испании достаточно диверсифицирована, динамично развивается, а среди испанских предпринимателей Валенсии есть заинтересованность в нахождении новых рынков для своих товаров в этом регионе. Ерицян отметил, что визит испанских предпринимателей в Армению носит в основном ознакомительный характер, хотя, возможно, в результате обсуждений будут достигнуты некоторые договоренности.
Вместе с тем Ерицян отметил, что в условиях кризиса все правительства заинтересованы в содействии предпринимателям страны для выхода на внешние рынки, поиске новых возможностей. «Бизнес-форум являются хорошим случаем для представления испанской стороне перспективы сотрудничества и создания бизнеса в Армении», – сказал главный экономист страны.
Министр экономики проинформировал, что Армения импортирует из Испании керамику, морские продукты, а экспортирует – сырьевые продукты. Ерицян добавил, что число совместных армяно-испанских предприятий в Армении небольшое, есть предприятия с испанским капиталом.
В Ереване проходит армяно-испанский бизнес-форум, в котором принимают участие представители сфер промышленности, телекоммуникаций, информационных технологий, туризма, строительства, переработки промышленных отбросов, возобновляемой энергетики из Армении и Испании.
В рамках визита испанские предприниматели встретились с министром экономики Армении Нерсесом Ерицяном, министром транспорта и связи Гургеном Саркисяном и министром градостроительства Варданом Варданяном, обсудили реализуемые программы в рамках сотрудничества государство – частный сектор и инвестиционные возможности в этой области.