10 Սեպտեմբեր 2009 - 09:12 AMT
Հայաստանի 2010 թ-ի բյուջեն կլինի համեստ եւ կայունացնող, հինգշաբթի օրը կառավարության նիստին հայտարարեց Հայաստանի ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը` ներկայացնելով Հայաստանի 2010 թ-ի պետբյուջեի նախագծի արձանագրությունը: Նրա խոսքերով, ֆինանսների նախարարությունը արդեն ավարտել է 2010թ. բյուջեի նախագծի նախապատրաստման գործընթացը, ինչի կապակցությամբ բյուջեի ձեւավորման ավելի մանրամասն քննարկումները կանցկացվեն Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ համատեղ` նախապես սահմանված ժամանակացույցով: «Հաջորդ շաբաթվա ընթացքում, սկսած սեպտեմբերի 14-ից, 2010թ-ի բյուջեի ձեւավորման քննարկումները կանցկացվեն վարչապետի մոտ»,- ասաց նա: Դավթյանը նշեց նաեւ, որ բոլոր համապատասխան նախարարությունները եւ վարչությունները պարտավորվում են սահմանված ժամկետում ներկայացնել այն ակտերը, որոնք պետք է կցվեն բյուջեի ձեւավորման համար:
«Հայաստանի 2010 թ-ի բյուջեն կլինի համեստ, լարված եւ կայունացնող`ՀՆԱ-ի չափը կկազմի 1.3 %, դեֆլյատորը` 2%, ենթադրվում է, որ բյուջեի պակասորդը կկազմի շուրջ 5.5%»,- հայտարարեց երկրի գլխավոր ֆինանսիստը: Նա նշեց նաեւ, որ պետբյուջեի պակասորդի ֆինանսավորման համար կներգրավվեն արտաքին ու ներքին դրամական միջոցներ: «Մենք կփորձենք մոտակա տարիներն հետեւողականորեն ցածրացնել պակասորդի չափը, որպեսզի վերադառնանք այն մակարդակին, որը գրանցված էր մեզ մոտ նախորդ տարիներին»,-նշեց նա: Այս ենթատեքստում Դավթյանը կոչ արեց իր աշխատակիցներին աշխատել խիստ խնայողության ռեժիմում, կայունացնելու համար տնտեսությունը, որի պատճառով բյուջեն նույնպես կդառնա կայունացնող:
Նախարարի խոսքերով, բյուջեի քննարկումները կշարունակվեն առանձին ոլորտներով, ինչը թույլ կտա լավագույն որոշումներ կայացնել:

10 Сентябрь 2009 - 09:12 AMT
Бюджет Армении 2010 года будет скромным и стабилизирующим, заявил на правительственном заседании в четверг министр финансов Армении Тигран Давтян, представляя протокол проекта государственного бюджета Армении на 2010 год. По его словам, Министерство финансов уже завершило процесс подготовки проекта бюджета 2010 года, в связи с чем более подробные обсуждения по формированию бюджета будут проведены совместно с премьер-министром Армении Тиграном Саркисяном в установленном заранее графике. «В течение следующей недели, начиная с 14 сентября, обсуждения по формированию бюджета 2010 пройдут у премьер-министра», – сказал он. Вместе с тем, Давтян добавил, что все соответствующие министерства и ведомства обязуются в установленные сроки представить те акты, которые необходимы для включения в формирование бюджета.
«Бюджет 2010 года будет скромным, напряженным и стабилизирующим: в нем будет заложен ВВП в размере 1.3%, дефлятор – 2%, предполагается, что дефицит составит порядка 5.5%», – сообщил главный финансист страны. При этом он отметил, что для финансирования дефицита госбюджета будут привлечены внешние и внутренние денежные средства. «Мы будет пытаться в ближайшие годы последовательно уменьшать размер дефицита, чтобы вернуться к тому уровню, который был у нас в предыдущие», – отметил он. В этом контексте Давтян призвал своих коллег работать в режиме жесткого сбережения, пытаться стабилизировать экономику, в силу чего бюджет тоже будет стабилизирующим, что предполагает сокращение некоторых расходов, по сравнению с предусмотренными в бюджете 2009 года.
Обсуждения бюджета, по словам министра, будут продолжаться по отдельным сферам, что позволит прийти к оптимальным решениям.