Ընթացիկ տարում Երեւանի կոնյակի գործարանը մտադիր է մթերել 32 000 տոննա խաղող, ինչը 1000 տոննայով ավելին է, քան անցյալ տարվա ցուցանիշը, Երեւանում լրագրողներին է հայտարարել գործարանի գործադիր տնօրեն Արա Գրիգորյանը: «Այս տարի կմթերվի 32 000 տոննա խաղող, դա նույնիսկ ավելին է, քան մենք ծրագրում էինք, ինչի համար կհատկացվի 4 մլրդ դրամ»,-ասել է նա:
Ինչպես նշել է երկրի գլխավոր գինեգործը, 31 000 տոննան նախատեսված էր ընկերության բյուջեով, սակայն ելնելով երկրում սոցիալական լարվածությունից, որի պատճառը ճգնաժամն է, որոշվեց մթերել եւս 1000 տոննա` պահեստավորման նպատակով: Այս համատեքստում նա հավելել է, որ այսօրվա դրությամբ շուկայում կա մոտ 60 000 տոննայի առաջարկ, սակայն գործարանի տեխնիկական հնարավորությունները թույլ չեն տալիս ավելացնել մթերումների ծավալը:
«Գիտակցելով իր առաջատարի դերը եւ պատասխանատվությունը` ԵԿԳ-ն հավատարմ է մնում իր 5000 խաղողագործ գործընկերներին»,-ասել է գործարանի գործադիր տնօրենը: Ըստ նրա, ԵԿԳ-ի Արմավիրի բաժանմունքում մթերումը կմեկնարկի սեպտեմբերի 16-ին, Այգեվանում` սեպտեմբերի 18-ին, Տավուշում` սեպտեմբերի 28-ին: Ընդ որում Գրիգորյանը հավելել է, որ 1 կգ խաղողի արժեքը հաստատվել է 130 դրամ Արմավիրի եւ Այգեվանի համար, իսկ Տավուշի համար` 120 դրամ: Գործադիր տնօրենը հիշեցրել է, որ 2008թ. 1 կգ խաղողի արժեքը 140 դրամ էր Արմավիրի եւ Այգեվանի համար եւ 130 դրամ` Տավուշի համար: «Խաղողի մթերումը առեւտրային գործարք է , եւ նրա արժեքը շուկայում ձեւավորվում է ծավալներից: Այսօրվա դրությամբ 1 կք արժեքը շուկայում 100-110 դրամ է: Մենք, ելնելով գյուղացիների առջեւ մեր պատասխանատվությունից եւ հաշվի առնելով սոցիալական գործոնը, շուկայականից բարձր գին ենք առաջարկել մեր գործընկերներին »,-նշել է նա:

10 Сентябрь 2009 - 14:45 AMT
В текущем году Ереванский коньячный завод намерен закупить 32 000 тонны винограда, что на 1 000 тонны больше показателя прошлого года, заявил журналистам в Ереване исполнительный директор завода Ара Григорян. «В этом году будет закуплено 32 000 тонны винограда, это даже больше, чем мы планировали, на что будет выделено порядка 4 млрд. драмов», – сказал он.
Как отметил главный винодел страны, 31 000 тонна является запланированной согласно бюджету компании, но исходя из социального напряжения в стране, сложившегося в результате кризиса, было принято решение закупить еще 1 000 тонну в качестве резерва. В этом контексте он добавил, что на сегодняшний день на рынке существует предложение, равное 60 000 тоннам, однако технические возможности завода не позволяют закупить больший объем.
«Осознавая свою роль лидера сферы и ответственность, ЕКЗ остается верен своим 5 000 партнерам-виноградарям», – сказал исполнительный директор завода. По его словам, в Армавирском филиале ЕКЗ закуп стартует 16 сентября, в Айгванском филиале – 18 сентября, а в Тавушском – 28 сентября. При этом Григорян добавил, что стоимость 1 кг винограда установлена на уровне 130 драмов для филиалов в Армавире и Айгаване, а для филиала в Тавуше – 120 драмов. Исполнительный директор напомнил, что стоимость 1 кг винограда в 2008 году составляла 140 драмов для филиалов в Армавире и Айгаване и 130 драмов для филиала в Тавуше. «Закуп винограда – это коммерческая сделка, и его стоимость на рынке формируется из объемов. На сегодняшний день стоимость 1 кг на рынке составляет 100-110 драмов. Мы же, исходя из нашей ответственности перед фермерами и учитывая социальный фактор, предложили своим партнерам цену, выше рыночной», – отметил он.