10 Սեպտեմբեր 2009 - 15:09 AMT
ԱՄՆ-ում այսօր կայացած շնորհանդեսին Apple ընկերությունը ներկայացրեց iPod երաժշտական եւ մուլտիմեդիկ խաղարկիչների թարմացված շարքը: Ինչպես հաղորդվում է ընկերության կայքում, փոփոխություններին ենթարկվեց մասնավորապես այս տիպի արտադրանքի ողջ մոդելային շարքը:
Ընդհանուր պատկերից աչքի է ընկնում հինգերորդ սերնդի iPod նվագարկիչը, որը ստացավ դինամիկ, բարձրախոս, ներկցված տեսախցիկ, FM-թյուներ, «խելացի դադարի» հնարավորությամբ` խաղարկիչը սկսում է ձայնագրել եթերը, որը հետագայում կարելի է լսել ավտոնոմ ռեժիմում: Տեսախցիկը թույլ է տալիս ձայնագրել 640×480 տեսահոլովակներ, 30 կադր վայրկյան հաճախականությամբ, սակայն լուսանկարել դրանով հնարավոր չէ: Էկրանը ավելի մեծ է, իսկ կորպուսը արդեն ալյումինից է: iPod nano աշխատանքի ժամանակը 24 ժամ է երաժշտության վերարտադրման ռեժիմում եւ մինչեւ 5 ժամ տեսահոլովակի դիտման ռեժիմում:
Ինչպես նշված էր շնորհանդեսում, թարմացված արտադրանքի գները չեն տարբերվի հին մոդելների գներից: Այս տեղեկատվությունը PanARMENIAN.Net -ի թղթակցին հայտնեց Հայաստանում Apple-ի ներկայացուցչության տնօրեն Էռնեստ Մարդոյանը: Նա նշեց, որ սա Apple-ի պաշտոնական գնային քաղաքությունն է, որի շնորհիվ արտադրանքի մոդելային շարքի թարմացման ժամանակ գները մնում են անփոփոխ: Տնօրենը նաեւ հաղորդեց, որ հայկական գնորդի մոտ վերջին ժամանակներում ժողովրդականություն է վայելում հենց iPod nano մոդելը, իսկ ավելի վաղ դա iPdd touch-ն էր:
Պատասխանելով այն հարցին` թե երբ հնարավոր կդառնա Հայաստանում ձեռքբերել այն, Մադոյանը պատասխանեց, որ մոդելային շարքի նորույթները 7-10 օրից հասանելի կդառնան հասարակությանը:

На состоявшейся сегодня презентации в США компанией Apple была представлена обновленная линейка музыкальных и мультимедийных плееров iPod. В частности, как отмечается на сайте компании, изменениям подвергся весь модельный ряд данного типа продукции.
На общем фоне обновлений выделяется проигрыватель iPod nano пятого поколения, который получил динамик, микрофон, FM-тюнер с возможностью «умной паузы» – плеер начинает записывать эфир, который потом можно прослушивать в автономном режиме и встроенную видеокамеру. Последняя позволяет записывать видеоролики с разрешением 640х480 точек, с частотой 30 кадров в секунду, но вот фотографировать камера не умеет. Кроме этого экран у новинки стал больше, а корпус теперь выполнен из алюминия. Время работы iPod nano пятого поколения составляет до 24 часов в режиме воспроизведения музыки и до 5 часов в режиме просмотра видео.
Как было отмечено на презентации, цены на обновленную продукцию не будут отличаться от цен на старые модели. Эту же информацию корреспонденту PanARMENIAN.Net подтвердил директор представительства Apple в Армении Эрнест Мардоян. Он отметил, что это часть официальной ценовой политики Apple, в которой при обновлении модельного ряда продукции, цена остается неизменной. Директор также сообщил, что популярностью среди армянских покупателей в последнее время стал пользоваться именно iPod nano, а ранее, в Армении спросом пользовался iPod touch.
Отвечая на вопрос, когда же в Армении можно будет приобрести новинку, Эрнест Мардоян ответил, что весь обновленный модельный ряд поступит в продажу на территории страны уже через 7-10 дней.