10 Սեպտեմբեր 2009 - 15:15 AMT
Ճգնաժամը չխանգարեց Երեւանի կոնյակի գործարանի խոշոր նախագծերի իրականացմանը, որի համար ներդրվել է շուրջ 2 մլրդ դրամ եւ նման գումար կներդրվի նաեւ հաջորդ տարի, Երեւանում մամլո ասուլիսում լրագրողներին է հայտարարել գործարանի գործադիր տնօրեն Արա Գրիգորյանը: «Հոկտեմբերին գործարանի Տավուշի մասնաճյուղում շահագործման կհանձնվի թորման նոր արտադրամաս, որի համար ներդրվել է շուրջ 50 մլն դրամ»,-ասել է նա: Արտադրամասի տեխնիկական զինումն, ըստ նրա, թույլ կտա ոչ միայն բարձրորակ սպիրտ թորել, այլ նաեւ լավ խթան կհանդիսանա տարածաշրջանում խաղողագործության զարգացման համար:
Բացի այդ, Գրիգորյանը տեղեկացրել է, որ 2008-2009 ֆինանսական տարում իրականացվել են լայնամասշտաբ ներդրումային ծրագրեր` ուղղված ընկերության զբոսաշրջային համալիրի ենթակառուցվածքների զարգացմանը: «Այս տարի շուրջ 10 000 զբոսաշրջիկ է այցելել ԵԿԳ: Սա լավագույն ապացույցն է այն բանի, որ ԱրԱրԱտ-ը ոչ միայն պահպանում է, այլ նաեւ ամրագրում է Հայաստանի խորհրդանիշներից մեկի իր կարգավիճակը»,-ասել է գործադիր տնօրենը:

Кризис не помешал реализации крупных проектов Ереванского коньячного завода, на реализацию которых было инвестировано порядка 2 млрд. драмов и такая же сумма будет инвестирована на развитие завода в следующем году, заявил журналистам на пресс-конференции в Ереване исполнительный директор Ереванского коньячного завода Ара Григорян. «В октябре этого года в филиале компании в Тавуше будет сдан в эксплуатацию новый цех дистилляции, для постройки которого было инвестировано около 50 млн. драмов», – сказал он. Техническое оснащение цеха, по его словам, позволит не только дистиллировать высококачественные спирты, но и послужит хорошим стимулом для развития виноградарства в регионе в целом.
Помимо этого, Григорян проинформировал, за 2008-2009 финансовый год были реализованы широкомасштабные инвестиционные программы, направленные на развитие инфраструктуры туристического комплекса компании. «В этом году ЕКЗ посетило около 10 000 туристов. Это лучшее доказательство того, что АрАрАт не только сохраняет, но и укрепляет свой статус одного из символов Армении», – добавил исполнительный директор.