Ինչպես հայտնի է, առաջին Sukhoi Superjet 100 ինքնաթիռները կպատրաստվեն «Արմավիա» ավիաընկերության համար: Սերիական մեքենաների մատակարարումը պետք է սկսվի 2009 թ-ի վերջում: Եվ հենց այդ պատճառով է, որ SSJ 100-ի փորձարկումները` բարձր լեռնային պայմաններում թռիչքա-վայրէջքային եւ բարձրություն հավաքելու բնութագրերի գնահատման եւ ստուգման համար, անցնում են Հայաստանում: Այսպես, սեպտեմբերի 10 -ին Sukhoi Superjet 100-ը ժամանեց Գյումրի քաղաքի օդանավակայան, ասվում է «Սուխոյի քաղաքացիական ինքնաթիռներ» ընկերության հաղորդագրությունում:
«Փորձարկումները կոչված են ցուցադրելու ինքնաթիռի անվտանգ թռիչքներ եւ վայրէջքներ կատարելու, ինչպես նաեւ բարդ պայմաններում երկրորդ պտույտ կատարելու հնարավորությունը:
Ընկերությունը հաղորդում է նաեւ, որ ներկայումս արդեն որոշված են առաջին SSJ 100-ի պատվերների ֆինանսավորման մեխանիզմները «Աէրոֆլոտի», «Արմավիայի» եւ իտալական Itali ավիաընկերությունների համար: Այսպես` սեպտեմբերի 10-ին «Սուխոյ» հոլդինգի գլխավոր տնօրեն Միքայել Պողոսյանը լրագրողներին պատմեց հետեւյալը. «Այսօր կան մոտ 120 ինքնաթիռների իրական պատվերներ, սակայն այդ պատվերների մի մասը պահանջում են ֆինանսավորման մեխանիզմների ճշտում, քանի որ նախատեսված մեխանիզմները պետք է փոփոխվեն: Ներկա պահին ֆինանսավորման մեխանիզմները որոշված են «Աէրոֆլոտի», «Արմավիայի» եւ Itali-ի ավիաընկերությունների համար: Մնացածը կորոշվի հետագայում, – գրում է www.komcity.ru-ն:

Как известно, первые самолеты Sukhoi Superjet 100 будут изготовлены для армянской авиакомпании «Армавиа», поставки ей серийных машин должны начаться в конце 2009-го года. И наверняка именно поэтому серия испытаний SSJ 100 на проверку взлетно-посадочных характеристик и оценку характеристик набора высоты в условиях высокогорья проходит в Армении. Так, для прохождения этих самых испытаний 10 сентября Sukhoi Superjet 100 прибыл в аэропорт Ширак города Гюмри в Армении, говорится в сообщении компании «Гражданские самолеты Сухого».
«Испытания призваны продемонстрировать способность самолета совершать безопасные взлеты и посадки с возможностью ухода на второй круг в сложных условиях. Более того, в ходе испытаний проводится оценка основных систем самолета и характеристик маршевой и вспомогательной силовой установок», – отмечается в сообщении.
Кроме того, компания сообщает, что в настоящее время уже определены механизмы финансирования первых заказов на SSJ 100 для российской авиакомпании “Аэрофлот”, армянской “Армавиа” и итальянской Italy. Так, в четверг, 10 сентября, гендиректор холдинга «Сухой» Михаил Погосян рассказал журналистам следующее: «Сегодня есть около 120-ти реальных заказов на самолет, но, вместе с тем, часть этих заказов требует уточнения механизма финансирования, потому что часть компаний и механизмов финансирования, которые предусмотрены, требуют изменения. Вот на сегодняшний день по “Аэрофлоту” механизмы финансирования определены, по “Армавиа” определены, по Italy определены. Остальные дальше будут определяться”, пишет www.komcity.ru.