11 Սեպտեմբեր 2009 - 15:26 AMT
Համաշխարհային Բանկի Գործադիր խորհուրդը անխօրեին հաստատեց $30 000 Հայաստանի ոռոգման համակարգերի վերանորոգման համար, այս մասին հաղորդեց Համաշխարհային Բանկի Երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Արիստոմենե Վարուդակիսը: Նրա խոսքերով ծրագիրը կիրականացվի շնորհիվ վարկային միջոցների, որոնք տրամադրվել են վերակառուցման եւ զարգացման Համաշխարհային Բանկի կողմից: Վարուդակիսը նաեւ հավելեց, որ վարկային միջոցները կտրամադրվեն 27 տարի ժամկետով` 5 տարվա արտոնյալ ժակետով Libor + 0.75 դդրույքով, միեւնույն ժամանակ նշելով, որ Libor-ը կարող է փոխվել:
«Ծրագիրը հետապնդում է երկու նպատակ. վերականգնել Արմավիրի եւ Թալինի 2 ջրատար խողովակաշարեր, եւ ստեղծել աշխատատեղեր գյուղական համայնքներում», -ասաց նա: Վարուդակիսը նշեց, որ շնորհիվ այս ծրագրի շուրջ 84կմ կվերականգնվի, ինչը թույլ կտա կրճատել շուրջ 70 000խմ ջուր եւ թույլ կտա վերականգնել տարածքների մշակումը, որոնք զբաղեցնում են 7 300հա: Բացի այդ, նրա խոսքերով, այս ծրագիրը հնարավորություն կտա ֆերմերներին նախապատվությունը տալ ավելի բարձր կուլտուրային դասվող բույսեր բուծմանը:
Մագիստրալային ջրատարների վերականգման ծրագիրը ՀԲ Երեւանյան գրասենյակի ղեկավարի խոսքերով կիրականացվի շատ կարճ ժամկետներում: «Աշխատանքները կսկսվեն նոյեմբերին եւ կավարտվեն 2011թ.-ի հունիսին, իսկ ջրատարների վերականգնման հիմնական աշխատանքները կիրականացվեն ձմռանը, երբ դրանցում ջուր չի լինի», – ասաց նա: Վարուդակիսը նշեց համաշխարհային ճգնաժամի պայմաններում ծրագրի կարեւորության մասին, քանի որ դրա իրականացման գործընթացում կներգրավվեն 9 000 աշխատողներ, իսկ որպես սպառողներ հանդես կգան 39 000 մարդ 73 համայնքներից:

11 Сентябрь 2009 - 15:26 AMT
Исполнительный совет Всемирного банка накануне утвердил $ 30 000 на Программу восстановления ирригационных систем Армении, сообщил глава Ереванского офиса ВБ Аристомене Варудакис. По его словам, программа будет реализована благодаря кредитным средствам, предоставленным Международным банком реконструкции и развития. Варудакис добавил, что кредитные средства будут предоставлены на 27 лет с 5-летним льготным периодом по ставке Libor + 0.75, отметив при этом, что Libor может меняться.
«Программа преследует две цели: восстановить 2 магистральных водоканала – Армавира и Талина, а также создание рабочих мест в сельских областях», – сказал он. Варудакис отметил, что благодаря этой программе будет восстановлено порядка 84 км., что позволит сократить до 70 000 кубометров воды и поможет восстановить орошение территорий, занимающих 7 300 га. Кроме этого, по его словам, эта программа позволит фермерам отдать предпочтение на выращивание более высококультурных растений.
Программа восстановления магистральных водоканалов, по словам главы Ереванского офиса ВБ, будет реализована за очень короткие сроки. «Работы будут начаты в ноябре и закончены в июне 2011, года, а основные работы по восстановлению водоканалов будут проводится зимой, когда в них не будет воды», – сказал он. Варудакис подчеркнул важность этой программы в условиях глобального кризиса, поскольку в процесс ее реализации будут задействованы 9 000 рабочих, а ее пользователями станут 39 000 человек из 73 общин.