12 Սեպտեմբեր 2009 - 18:34 AMT
Աղվերան քաղաքում ավարտվեց ՏՏ ոլորտի ղեկավարների «առանց փոխկապների» երկօրյա հանդիպման առաջին օրը: Ֆորումը ամբողջովին նվիրված էր տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառմանը կրթական հարցերում: Նպատակը `ոչ պաշտոնական միջավայրում Հայաստանի համար այդ ոլորտում արդիական հարցերի քննարկումն է: Մասնավորապես, Հայաստանի կրթությանը վերաբերվող խնդիրների զեկույցներով եւ առաջարկություններով այսօր ելույթ ունեցան`Հայասատանի տնտեսության նախարարության տեղեկատվական եւ բարձր տեխնոլոգիաների վարչության պետ Վաչե Կիրակոսյանը, «Կազմակերպությունների Ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը, «Synopsys Հայաստան» ընկերության տնօրեն Հովիկ Մուսաելյանը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կազմակերպությունների միության (UITE) գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը, Virage Logic սարքերում տեղադրված հիշոցության քարտերի վերականգման եւ թեստավորման ծրագրի տնօրեն Սամվել Շուքուրյանը եւ UITE ընկերության տնօրեն Արմեն Բալդրյանը: Հայաստանի կրթական հիմնարկներից միջոցառմանը մասնակցեցին տարբեր բուհերի ներկայացուցիչներ, այդ թվում նաեւ Հայասատանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի պրոռեկտոր Ռուբեն Աղղաշյանը, Հայաստանի պետական համալսարանի պրոռեկտոր Ալեքսանդր Գրիգորյանը եւ Ռոա-Հայկական սլավոնական համալսարանի ուսմումնական գծով պրոռեկտոր ֆիզիկամաթեմաթիկական գիտությունների թեկնածու Գագիկ Սարգսյանը:
Մասնակիցները հատուկ ուշադրություն դարձրեցին այն բանի վրա, որ Հայաստանի համալսարաններում պետպատվերի հասկացությունը կորցրել է իր նշանակությունը եւ այսօր ընկալվում է որպես միայն սոցիալական բնույթ ունեցող տերմին, հատկապես` թե քանի ուսանող կսովորի պետության հաշվին, եւ, ոչ թե քանի շրջանավարտի է պետությունը մտադիր ընդունել աշխատանքի: ՏՏ սեկտորի առաջնորդները առաջարկեցին վերականգնել նախապես բուհ դիմելու ավանդույթը, համաձայն որի դեռ ուսումը ավարտելուց առաջ ուսանողներին առաջարկել անցնել պրակտիկա, որպեսզի հետագայում անհրաժեշտ կադրեր գտնվեն: ՏՏ ոլորտի ներկայացուցիչները նաեւ հանդես եկան նախաձեռնությամբ` բուհերի հետ համատեղ մշակել տեղեկատվատեխնիկական ուսումնական ծրագրեր, որոնք կհամապատասխանեն ՏՏ ոլորտի շուկայի համաշխարհային մակարդակին:
Իր հերթին, բուհերի ներկայացուցիչները իրենց պատրաստակամությունը հայտնեցին աջակցել երիտասարդ մասնակիցների պատրաստման ծրագրի իրականացմանը:
ՏՏ կազմակերպությունների «առանց փոխկապների» հանդիպումները անցնում են UITE-ի նախաձեռնությամբ` տարին մի քանի անգամ, ՏՏ ոլորտի արդի հարցերի քննարկման եւ անհրաժեշտության դեպքում ՀՀ կառավարությանը առաջարկություններ ներկայացնելու համար :

12 Сентябрь 2009 - 18:34 AMT
В армянском курортном городке Агверан завершился первый день двухдневной встречи «без галстуков» руководителей предприятий IT сферы. Форум целиком посвящен вопросам образования с применением информационных технологий, цель – обсуждение актуальных для Армении вопросов в неформальной обстановке. В частности, с докладами и предложениями по вопросам образования в Армении сегодня выступили начальник управления высоких и информационных технологий Министерства экономики Армении Ваче Киракосян, директор Фонда «Инкубатор предприятий» Баграт Енгибарян, директор компании «Synopsys Армения» Овик Мусаелян, исполнительный директор Союза предприятий информационных технологий (UITE) Карен Варданян, директор программы по тестированию и восстановлению вложенных устройств памяти Virage Logic Самвел Шукурян, а также директор компании Unicomp Армен Балдрян. От образовательных учреждений Армении в мероприятии приняли участие представители различных ВУЗов, в том числе, проректор Государственного инженерного университета Армении (ГИУА) Рубен Аггашян, проректор Ереванского государственного университета (ЕГУ) Александр Григорян и проректор по учебной работе Российско-Армянского (Славянского) Университета, кандидат физико-математических наук Гагик Саркисян.
Участники особо обратили внимание на то, что понятие госзаказа в университетах Армении утратило свою истинную сущность и на сегодняшний день воспринимается как термин, носящий социальный характер, а именно то, сколько студентов будут обучаться за счет государства, а не то, какое количество окончивших ВУЗы государство намерено принять на работу. Главы IT сектора предложили восстановить традицию заранее обращаться в ВУЗы с тем, чтобы еще до окончания учебы в университете предложить студентам прохождение практики с целью в дальнейшем подыскать необходимые кадры. Представители информационной сферы также выступили с инициативой совместной с ВУЗами разработки информационно-технических учебных программ, соответствующих современному уровню мирового IT рынка.
В свою очередь представители ВУЗов выразили свое полное согласие с данным предложением, отметив, что готовы сотрудничать с бизнес-средой в подготовке молодых специалистов.
Встречи «без галстуков» руководителей предприятий IT сферы проходят несколько раз в год по инициативе Союза предприятий информационных технологий (UITE) с целью обсуждения наиболее актуальных вопросов IT сферы на данный промежуток времени, организации совместных проектов и, при необходимости, представления предложений правительству РА.