Հայաստանում Microsoft-ի ինովացիոն կենտրոնն, որի պիլոտային ծրագիրը գործարկվեց մեկ տարի առաջ, իր աշխատանքը կսկսի ընթացիկ տարվա հոկտեմբերին: Այդ մասին Աղվերանում ՏՏ ոլորտի ձեռնարկությունների ղեկավարների «առանց փոխկապների» համաժողովի շրջանակներում լրագրողների հետ զրույցում ասել է «Ինկուբատոր ձեռնարկությունների» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը:
Կենտրոնի հիմնական նպատակն է աջակցել ՏՏ ոլորտի զարգացմանը Հայաստանում, տեղի մասնագետների նախապատրաստմանը եւ տեղեկատվական տեխոնոլոգիաների ոլորտում ուսանողների ներգրավմանը:
Ինչ վերաբերվում է Կենտրոնի տեղակայման վայրին, ապա ըստ Ենգիբարյանի, այն չի ցրվի համալսարաններում, ինչպես Sun լաբորատորիան, այն նախատեսվում է տեղակայել բուհերի անմիջական հարեւանությամբ, քանի որ այս ասպեկտը բավական կարեւոր է ուսանողների համար:
Կենտրոնը կգործի Հայաստանում Microsoft-ի ներկայացուչությանը կից: Այս նախագիծը իրականացվում է «Ինկուբատոր ձեռնարկությունների» հիմնադրամի հետ համատեղ:

14 Сентябрь 2009 - 09:56 AMT
Инновационный центр Microsoft в Армении, пилотная программа которого была запущена год назад, начнет свою работу с начала октября 2009 года. Об этом во время беседы с журналистами в рамках форума руководителей предприятий IT- сферы «без галстуков», прошедшего на выходных в армянском курортном городке Агверан, сказал директор Фонда «Инкубатор предприятий» Баграт Енгибарян.
Основной целью центра будет содействие развитию IT-индустрии Армении, подготовка местных специалистов и привлечение студентов к сфере информационных технологий.
Что касается месторасположения Центра, то по словам Енгибаряна, он не будет разбросан по университетам, как лаборатории Sun, его размещение планируется в непосредственной близости к вузам, поскольку данный аспект довольно важен для студентов.
Центр будет действовать при представительстве Microsoft в Армении. Данный проект осуществляется в рамках сотрудничества с Фондом «Инкубатор предприятий».