«Ոչ մի փաստաթղթեր, հատկապես հայ-թուրքական նախաստորագրված Արձանագրությունները, չեն կարող դոգմա լինել, եւ դրանցում կարելի է փոփոխություններ ներմուծել»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին ընդգծել է ՀՅ Դաշնակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը:
Հովհաննիսյանի խոսքով, եթե անգամ նախնական փաստաթղթերը ներկա պահին ստորագրվել են, դա դեռեւս չի նշանակում, որ դրանց փոփոխման համար մեխանիզմներ չկան: «Եթե փոփոխություններ ներմուծելու համար հնարավորություն չկա, ապա ում են պետք այդ քննարկումները, ապա ինչի համար է պետք քննարկել այդ փաստաթղթերը Հայաստանի խորհրդարանում»,- արձանագրել է Վահան Հովհաննիսյանը:
Նա նաեւ նշել է, որ այդ փաստաթղթերի փոփոխման համար անհրաժեշտ է հասարակայնության լայն շրջանակների աջակցությունը: «Շատ շուտով ՀՅ Դաշնակցությունը կտարածի արձանագրությունների վերաբերյալ իր առաջարկները, որտեղ կնշվի, թե կոնկրետ որ կետերում ինչպիսի փոփոխություններ է պետք ներմուծել»,- ավելացրել է Վահան Հովհաննիսյանը:

14 Сентябрь 2009 - 11:09 AMT
“Никакие документы, в особенности предварительно подписанные армяно-турецкие Протоколы, не могут быть догмой, и в них можно внести изменения”, – на сегодняшней пресс-конференции в Ереване подчеркнул руководитель парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Ваан Ованнисян .
По словам Ованесяна, если даже предварительные документы на данный момент и подписаны, это еще не означает, что нет механизмов для их изменения. “Если не существует возможности для внесения изменений, тогда кому нужны все эти обсуждения, зачем тогда обсуждать эти документы в парламенте Армении?” – констатировал Ваан Ованнисян.
Он также отметил, что для изменения этих документов необходимо содействие широких кругов общественности. “ Очень скоро АРФ Дашнакцутюн распространит свои предложения к протоколам, где будет отмечено, в каких конкретно пунктах какие нужно внести изменения.”, – добавил Ваан Ованнисян.