Վրաստանի եւ Թուրքիայի պետական էլեկտրահամակարգերի միջեւ ստորագրվել է պայմանագիր զուգահեռ ռեժիմով սեւծովյան բարձր լարման էլեկտրահաղորդման գծեր կառուցելու մասին , որի արժեքը 300 մլն. եվրո է: Նախագծի ֆինանսավորումը կիրականացնեն EBRD/KfW/EIB:
Պայմանագրի ձեւակերպումը ունի կարեւոր նշանակություն, քանի որ, ըստ տարածած տեղեկությունների, Թուրքիան կարող է ստեղծել որոշ խոչընդոտներ նախագծի համար, ելնելով այն քաղաքական իրավիճակից, որը ստեղծվեց Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների ջերմացման հետեւանքով: Միանգամայն հնարավոր է , որ նախագծի իրականացման ընթացքում կարող են խնդիրներ առաջանալ:
Սուլխան Զումբուրիձեի խոսքերով, նախագիծը իրականացնելու համար չկա ոչ մի վտանգ երկու պատճառով: Առաջինը` պայմանագիրը մանրամասն գրանցված է եւ Թուրքիան արդեն վերցրել է իր վրա որոշակի պարտավորություններ: Ավելին` մինչեւ տարվա վերջ նա կսկսի իր հատվածի կառուցումը: Եւ երկրորդը` Թուրքիան Հայաստանի հետ չի վարում զուգահեռ բանակցություններ:
Դրա հետ մեկ տեղ, Վրաստանի պետական էլեկտրահամակարգի ժամանակավոր կառավարիչ Սուլխան Զումբուրիձեն ավելացրեց, որ պայմանագրում նշված են ժամկետները երբ Թուրքիան կսկսի նախագծի իր մասի կառուցումը` ԷՀԳ-ի 110 -կիլոմետրանոց հատվածը :
Վրաստանի կողմից պայմանագիրը ստորագրել է Վրաստանի պետական էլեկտրահամակարգի ժամանակավոր ղեկավար Սուլխան Զումբուրիձեն, Թուրքական` TEIAS-ի էլեկտրահաղորդման գործող մենեջեր Հալիլ Ալիշը, հաղորդում է «Բիզնես Գրուզիան»:
500 ԿՎ բարձր լարման էլեկտրահաղորդակցության գծի կառուցումը կմեծացնի Վրաստանի արտահանման կարողությունը: 500 ԿՎ ԷՀԳ-րի 246.4 կմ (Գարդաբանի-Ախալցիխե-Զեստաֆոնի) վերականգնման կարիք ունեն, իսկ 400 ԿՎ 34.6 կմ կկառուցվի (Ախալցիխե -Վալե) : 500 կիլովոլտանոց «Ախալցիխե» կայանը կկառուցվի 2009-2012թթ.:

14 Сентябрь 2009 - 13:38 AMT
Между государственными электросистемами Грузии и Турция подписан контракт о строительстве в параллельном режиме высоковольтной черноморской линии электропередачи, стоимостью 300 млн. евро. Финансирование проекта будут осуществлять EBRD/KfW/EIB.
Оформление контракта имеет важное значение, поскольку, по распространенной информации, Турция могла создать определенные проблемы проекту, исходя из той политической ситуации, которая создалась вследствие потепления дипломатических отношений между Турцией и Арменией. Вполне могло быть, что в реализации проекта возникли бы проблемы.
По словам Сулхана Зумбуридзе, никакой угрозы реализации проекта нет по двум причинам. Во-первых, потому, что контракт уже расписан в деталях и Турция уже взяла на себя определенные обязательства. Более того, до конца года она начинает строительство своего участка. И второе – никаких параллельных переговоров Турция с Арменией не ведет.
Вместе с тем, временный управляющий Государственной электросистемы Грузии Сулхан Зумбуридзе добавил, что в контракте указаны сроки, когда Турция начинает строительство своего компонента проекта – строительство 110-километрового участка ЛЭП.
С грузинской стороны контракт подписал временный управляющий Государственной электросистемы Грузии Сулхан Зумбуридзе, с турецкой стороны – действующий менеджер компании электропередации TEIAS Халил Алиш, сообщает Бизнес Грузия.
Строительство 500 КВ высоковольтной линии электропередачи увеличит экспортный потенциал Грузии. 246,4 км 500 КВ ЛЭП (Гардабани-Ахалцихе-Зестафони) нуждается в реабилитации, а 34,6 км 400 КВ (Ахалцихе вале) будет построено. 500-киловольтная станция «Ахалцихе» будет построена в 2009-2012 гг.