HSBC բանկ Հայաստան ՓԲԸ-ն մտադիր է ավելացնել ինտերնետ բանկային ծառայություններից օգտվողների քանակը, մինչեւ տարեվերջ հասցնելով այն 3000: Այդ մասին նոր ծառայության շնորհանդեսի ժամանակ լրագրողներին է հայտարարել HSBC բանկ Հայաստանի գլխավոր գործադիր տնօրեն Թիմ Սլեյթերը: «Մինչեւ տարեվերջ մենք մտադիր ենք համակարգից օգտվողների թիվը հասցնել 3000-ի, իսկ լավագույն դեպքում` 5000-ի»,-ասել է նա:
Սլեյթերը հաղորդել է, որ այսօրվա դրությամբ ավելի քան 900 հաճախորդ արդեն իսկ օգտվում են ծառայությունից եւ կարողանում են ստուգել իրենց հաշիվները, գործարքներն իրականացնել, ինչպես նաեւ նոր հաշիվներ բացել օնլայն ռեժիմում: Ըստ Սլեյթերի, համակարգն արդեն իսկ օգտոգործվում է ավելի քան 40 միլիոն հաճախորդների կողմից աշխարհի ավելի քան 40 երկրներում, որոնք այս ծառայությունը համարում են բանկային գործարքներ իրականացնելու ամենահարմարավետ եւ անվտանգ եղանակը: «Այժմ բանկն արդեն կարող է իր ծառայություններն առաջարկել իր հայ հաճախորդներին»,-ասել է նա: Սլեյթերն ասել է, որ աշխարհի 42 երկրներում հաճախումների թիվն ամեն օր հասնում է 6 մլն գրանցված 14 մլն օգտվողների թվում:
Ըստ Սլեյթերի, այս համակարգը հնարավորություն է ընձեռում ցանկացած վայրից, ցանկացած պահի հսկել
եւ կառավարել ֆինանսները: Համակարգ մուտք գործելը եւ ինտերնետային բանկային ծառայության միջոցով գործարքներ իրականացնելը պաշտպանված է հարմարավետ անվտանգության սարքի օգտագործմամբ, որը հաճախորդներին տրամադրվում է ծառայության համար գրանցվելուց հետո: Գլխավոր գործադիր տնօրենը հավելել է նաեւ, որ ինտերնետ բանկային ծառայությունները ենթադրում են նաեւ կառավարում` երբ հաճախորդն ինքն է կառավարում իր գործողությունները` հաշիվներ բացել, բալանսը ստուգել եւ այլն:
Ըստ Սլեյթերի, բանկային ինտերնետ ծառայությունների կիրառումը հատկապես ակտուալ է Հայաստանի համար, քանի որ «թույլ կտա սփյուռքի ներկայացուցիչներին կառավարել իրենց հաշիվները հայրենիքում»: «Ինտերնետային բանկային ծառայությունը 2 միլիոն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ ներդրում է, որը HSBC-ի հաճախորդներին է տրամադրում իրենց հաշիվները կառավարելու ապահով ինտերնետային համակարգ»,-ասել է Սլեյթերը:

HSBC Банк Армения планирует увеличить число пользователей интернет-банкинга до 3 000 человек до конца 2009 года. Об этом в ходе презентации новой услуги заявил журналистам главный исполнительный директор «HSBC Банк Армения» Тим Слейтер. «До конца года мы планируем, что число пользователей интернет-банкинга достигнет 3 000, а по самым оптимистическим показателям – 5 000 человек», – сказал он.
Слейтер сообщил, что на сегодняшний день 900 клиентов HSBC Банка Армения пользуются услугами интернет-банкинга и имеют возможность проверять свои счета, осуществлять сделки, а также открывать новые счета в режиме on-line. Данная услуга, по словам Слейтера, уже представлена в 42 странах мира, и в июле текущего года со стороны журнала Global Finance услуга интернет-банкинга во всех этих странах была признана лучшей. «Сейчас банк уже может предложить эту услугу своим армянским клиентам», – отметил он. Слейтер сообщил, что число посещений в 42 странах мира ежедневно достигает 6 млн. среди 14 млн. зарегистрированных пользователей.
Интернет-банкинг, по словам главного исполнительного директора, предполагает удобность, безопасность и управление. «Клиенты банка смогут в любое время осуществить любую операцию, для чего необходимо только зарегистрироваться, банк гарантирует безопасность за счет использования кода и специального оборудования, содержащего чип, при введении которого выдается код для подтверждения операций», – пояснил он. В связи с этим главный исполнительный директор добавил, что интернет – банкинг предполагает также управление – когда клиент сам управляет своими операциями: открывает счета, проверяет баланс и т. д.
Внедрение интернет-банкинга, по мнению Слейтера, особо актуально для Армении, которая имеет 9 млн. диаспору, поскольку «позволит диаспоре управлять своими счетами на родине».
HSBC Банк Армения придерживается последовательной инвестиционной политики, и для внедрения интернет-банкинга было инвестировано 2 млн. долларов, что равновелико открытию 4 новых филиалов. «Это должно помочь улучшению качества тех услуг, которые мы предлагаем нашим клиентам», – отметил Слейтер.