15 Սեպտեմբեր 2009 - 11:45 AMT
Շիրակի մարզի մարզպետ Լիդա Նանյանի հրավերով 2009թ. սեպտեմբերի 15-17-ը ՀՀ-ում կլինի Ուլյանովսկի մարզի պատվիրակությունը: Պատվիրակության կազմում, որը գլխավորում է նահանգապետ Սերգեյ Մորոզովը, կընդգրկվեն Ուլյանովսկի մարզի կառավարության անդամներ, Ուլյանովսկի տեխնոպարկի ներկայացուցիչներ, Ուլյանովսկի առեւտրա-արդյունաբերական պալատի եւ հայ համայնքի ներկայացուցիչներ, հաղորդում է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատան մամլո ծառայությունը:
Այցի շրջանակներում նախատեսվում են հանդիպումներ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի, Շիրակի մարզի մարզպետի, Արդյունաբերողների եւ ձեռնարկատերերի միության, Առեւտրա-արդյունաբերական պալատի ներկայացուցիչների, ինչպես նաեւ ձեռնարկությունների ղեկավարների հետ:
Տեղի կունենա Ուլյանովսկի մարզի տնտեսական եւ ներդրումային ներուժի շնորհանդեսը:
Պատվիրակության անդամները կայցելեն Գյումրիի երկրաշարժի զոհերի հուշահամալիր եւ Իլ-76 ինքնաթիռի վթարից զոհված Ուլյանովսկի մարզի փրկարարների հուշարձան:
Ենթադրվում է, որ ըստ 2009թ. մայիսի 29-ին Շիրակի մարզպետ Նանյանի Ուլյանովսկ կատարած այցի ժամանակ կնքված մտադրությունների հուշագրի, Ուլյանովսկի մարզի եւ Շիրակի մարզի միջեւ համաձայնագիր կկնքվի առեւտրանտնտեսական, գիտատեխնիկական եւ մշակութային համագործակցության վերաբերյալ:
Բացի այդ, կողմերը ստորագրության կնախապատրաստեն Ուլյանովսկի բարձրագույն ավիացիոն ուսումնարանի հենքի վրա կադրեր ու ավիացիայի մասնագետներ պատրաստելու եւ Ուլյանովսկ-Երեւան չվերթ բացելու վերաբերյալ մտադրությունների մասին արձանագրությունները:

По приглашению губернатора Ширакской области Лиды Нанян с 15 по 17 сентября 2009 года в Армении будет находиться делегация Ульяновской области. В состав делегации, которую возглавит губернатор Сергей Морозов, войдут члены правительства Ульяновской области, представители Ульяновского технопарка, Ульяновской Торгово-промышленной палаты и представители армянской общины области, сообщает пресс-служба посольства России в Армении.
В рамках визита запланированы встречи с президентом Армении Сержем Саргсяном, премьер-министром Тиграном Саркисяном, губернатором Ширакской области, представителями Союза промышленников и предпринимателей, Торгово-промышленной палаты, а также с руководителями предприятий, заинтересованных в сотрудничестве с Ульяновской областью.
Пройдет презентация экономического и инвестиционного потенциала Ульяновской области.
Члены делегации посетят Мемориал жертв землетрясения в г.Гюмри и памятник погибшему в катастрофе самолету Ил-76, на борту которого находились спасатели из Ульяновской области (с. Маралик).
Предполагается, что во время пребывания делегации в Армении в соответствии с подписанным 29 мая 2009 года в ходе визита губернатора Нанян в Ульяновске Протоколом о намерениях между Ульяновской областью и Ширакской областью будет заключено Соглашение о торгово-экономическом, научно-техническом и культурном сотрудничестве между данными регионами.
Кроме того, стороны готовят к подписанию Протокол о намерениях о подготовке кадров и авиационных специалистов Армении на базе Ульяновского высшего авиационного училища гражданской авиации и об открытии чартерного рейса Ульяновск – Ереван.