Մինչեւ 2009 թվականի վերջ դրամային վարկերի տոկոսադրույքների իջեցում չի նախատեսվում: Այդպիսի կարծիք PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնել է Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան ՓԲԸ-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Թիմ Սլեյթերը: «Հայաստանի քաղաքացիները պետք է վերանայեն իրենց վստահությունը դրամի նկատմամբ, եւ միայն այդ ժամանակ կարելի կլինի խոսել վարկերի տոկոսադրույքների իջեցման մասին», – ասել է նա: Սլեյթերն ավելացրել է, որ «հարկավոր է դրամային եւ դոլարային վարկերի տոկոսադրույքների մեծ տարբերության» քաղաքականություն իրականացնել, մասնավորապես, դոլարային վարկերի տոկոսադրույքի իջեցումն ու դրամային վարկերի տոկոսադրույքների մեծացումը, որի արդյունքում վարկատուները կվերանայեն իրենց դիրքորոշումն ու «կհասկանան, որ արդեն ժամանակն է աշխատել այդ տարբերության վրա»:
«Բանկերը կմեղմացնեն ռիսկերի գնահատման գործընթացը, եթե ռիսկերը նվազեն», – ասել է նա` մեկնաբանելով հայկական բանկերի վարկեր տրամադրելուց «խուսափելը»: «Շատ շուկաներ արդեն սկսել են վերադառնալ իրենց նախկին գործընթացներին, մասնավորապես, վարկային քարտերի շուկայում ակտիվացում է նկատվում, վարկավորման ակտիվացման հաջորդ փուլը կվերաբերի հիփոթեքային շուկային, որտեղ կդիտվի անշարժ գույքի շուկայի ակտիվացում, ընդ որում, ավտովարկավորումը կլինի վերջին տեղում, որտեղ մենք կդիտարկենք ռիսկերի գնահատման թուլացում», – պարզաբանել է նա:
Ինչ վերաբերում է բանկի դրամային եւ դոլարային դեպոզիտների հարաբերակցությանը, ապա այդ առնչությամբ Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան ՓԲԸ-ի գլխավոր գործադիր տնօրենը հաղորդել է, որ տվյալ պահին այդ հարաբերակցությունը կազմում է 20 տոկոս` դրամայինը, եւ 80 տոկոս դոլարայինը, եւ այն մեծացել է 5 տոկոսով ընթացիկ տարվա մարտ-ապրիլ ամիսների համեմատությամբ:

Снижение процентных ставок по драмовым кредитам к концу 2009 года не ожидается. Таким мнением с корреспондентом PanARMENIAN.Net поделился главный исполнительный директор «HSBC Банк Армения» Тим Слейтер. «Граждане Армении должны пересмотреть свое доверие к драму, и только тогда можно будет говорить о снижении процентных ставок по кредитам», – сказал он. Слейтер добавил, что необходимо проводить политику «большой разницы процентных ставок по драмовым и долларовым кредитам», в частности, снижения процентных ставок по долларовым кредитам и увеличения процентных ставок по драмовым кредитам, в результате которой кредиторы пересмотрят свои позиции «и поймут, что уже время работать на этой разнице».
«Банки смягчат процесс оценки рисков, когда сами риски снизятся», – сказал он, комментируя «нежелание» армянских банков выдавать кредиты. «Многие рынки уже начали постепенно возвращаться к своим прежним процессам, в частности, на рынке кредитных карт наметилась активизация, следующий этап активизации кредитования коснется ипотечного рынка, где будет наблюдаться активизация рынка недвижимости, при этом автокредитование будет на последнем месте, где мы сможем наблюдать ослабления оценки рисков», – пояснил он.
Что же касается соотношения драмовых и долларовых депозитов банка, то по этому поводу главный исполнительный директор «HSBC Банк Армения» сообщил, что на данный момент это соотношение составляет 20% – драмовые и 80% – долларовые, и оно увеличилось на 5% по сравнению с мартом-апрелем текущего года.