Ռուսաստանի ֆինանսների նախարար Ալեքսեյ Կուդրինը հաղորդել է, որ Եվրասիական տնտեսական ընկերակցության հակաճգնաժամային հիմնադրամը կարող է գործել արդեն 2009 թվականի հոկտեմբերի վերջին: «Ռուսական կողմը սպասում է, որ ԵվրԱսՏԸ-ի բոլոր մասնակիցները վավերացնեն համաձայնագիրը, սակայն տվյալ պահին Բելառուսը ետ է մնում այդ գործընթացում», – նշել է ՌԴ Ֆինանսների նախարարը:
Ալեքսեյ Կուդրինը նշել է, որ Ռուսաստանն արդեն վավերացրել է հիմնադրամի ստեղծման մասին համաձայնագիրը եւ պատրաստ է իր բաժինը ներդնել: Ֆինանսների նախարարի խոսքերով, մյուս մասնակիցներն արդեն փաստաթուղթը պատրաստել են վավերացման եւ այն քննարկել են կառավարությունների նիստում: «Երբ բոլորը վավերացնեն փաստաթուղթը, ես ԵվրԱսՏԸ-ի հանձնաժողովի նիստ կգումարեմ, եւ հիմնադրամը կգործի», – նշել է նա:
Հիմնադրամի ստեղծման մասին համաձայնագիրը ստորագրվել էր 2009 թվականի հունիսի 9-ին Մոսկվայում: Ձեռքբերված պայմանավորվածությունների համաձայն, հակաճգնաժամային հիմնադրամի չափը պետք է կազմի 10 մլրդ դոլար: Համաձայնագրի վավերացումից անմիջապես հետո բոլոր մասնակիցները վեց ամսվա ընթացքում պետք է հիմնադրամ փոխանցեն իրենց անդամավճարի 10 տոկոսը, հաղորդում, է telegraf. by-ը:
Ռուսաստանի բաժնեմասը կկազմի 7,5 մլրդ դոլար, Ղազախստանինը` մեկ մլրդ դոլար, Ղրղզստանինը, Տաջիկստանինն ու Հայաստանինը` մեկ մլն դոլար: Բելառուսի բաժնեմասը կկազմի 10 մլն դոլար:

15 Сентябрь 2009 - 16:54 AMT
Министр финансов России Алексей Кудрин сообщил, что антикризисный фонд Евразийского экономического сообщества может заработать уже в конце октября 2009 года. “Российская сторона ожидает, когда все участники ЕврАзЭС ратифицируют соглашение, однако на данный момент Беларусь отстает в этом процессе”, – заметил глава Минфина РФ.
Алексей Кудрин отметил, что Россия уже ратифицировала соглашение о создании фонда и готова внести свою долю. По словам министра финансов, другие участники уже подготовили документ к ратификации и рассмотрели его на заседании правительств. “Когда все ратифицируют, я соберу комиссию ЕврАзЭС, и фонд заработает”, – отметил он.
Соглашение об учреждении фонда было подписано 9 июня 2009 в Москве. Согласно достигнутым договоренностям, размер антикризисного фонда должен составить 10 млрд. долларов. Сразу же после ратификации соглашения все участники в течение шести месяцев должны будут перечислить в фонд 10% от своего взноса, сообщает telegraf.by.
Доля российской стороны составит 7,5 млрд. долларов, Казахстана – один миллиард долларов, Киргизии, Таджикистана и Армении – по одному миллиону долларов. Доля Беларуси составит десять миллионов долларов.