15 Սեպտեմբեր 2009 - 17:28 AMT
Եվրամիությունը նախատեսում է 33 մլն եվրո հատկացնել «Արեւելյան գործընկերություն» ծրագրի շրջանակներում ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների իրականացմանը
Տնտեսական քաղաքականության եւ իրավական խորհրդատվության հայ-եվրոպական կենտրոնը (AEPLAC) Եվրոպական հանձնաժողովի եւ ԵՄ Խորհրդատվական Խմբի հետ համատեղ կազմակերպել են բարձր մակարդակի սեմինար «ԵՄ հետինտեգրման քաղաքական եւ տնտեսական հետեւանքները. Հայաստանի հնարավորություններն ու մարտահրավերները» խորագրով:
Սեմինարի ընթացքումքննարկվել են Արեւելյան գործընկերության շրջանակներումՀայաստան-ԵՄ երկկողմ հարաբերություններիխորացման հորիզոնները եւ մասնավորապես՝ համագործակցության չորս գերակա ոլորտներից՝ տնտեսական ինտեգրման ու հետագայում հնարավոր Համապարփակ ազատ առեւտրի համաձայնագրի շուրջ զարգացումները:
Սեմինարի ժամանակ ներկայացվել է «Արեւելյան գործընկերություն» ծրագիրը, որի իրականացման համար ԵՄ-ն նախատեսում է շուրջ 33 մլն եվրո հատկացնել Հայաստանին` 2011-2013թթ. ինստիտուցիոնալ կառույցների ամրապնդման համար: «Այս ծրագիրն ենթադրում է առավել խորը երկկողմ համագործակցություն ընդլայնված ձեւաչափով»,-Երեւանում ծրագրի շնորհանդեսի ժամանակ ասել է Ուկրաինայում, Մոլդովայում, Բելառուսում եւ Հարավային Կովկասում ԵՄ-ի արտաքին կապերի գլխավոր տնօրինության վարչության ղեկավար Ջոն Քյաերը:
«Արեւելյան գործընկերության» նախաձեռնությունը, որին մասնակցում են Հայաստանը, Ադրբեջանը, Բելառուսը, Վրաստանը, Մոլդովան ու Ուկրաինան, պաշտոնապես ներկայացվեց Եվրամիության գագաթնաժողովում, որը տեղի ունեցավ մայիսին Պրահայում:

15 Сентябрь 2009 - 17:28 AMT
Европейский Союз предусматривает выделить Армении порядка 33 млн. евро на реализацию институциональных реформ в рамках программы инициатива «Восточное партнерство».
Центр армяно-европейской экономической политики и правовой консультации (AEPLAC) совместно с Европейской комиссией и Консультационной группой Евросоюза провели в Ереване семинар на тему «Политические и экономические последствия интеграции ЕС: Возможности Армении и вызовы, стоящие перед ней» в рамках программы инициатива «Восточное партнерство».
В ходе семинара были обсуждены перспективы углубления сотрудничества Армения – ЕС, в частности, по четырем основным направлениям: свободная торговля, упрощение визового режима, сотрудничество в сфере энергетики и соблюдение принципов демократии.
В рамках семинара состоялась презентация программы инициатива «Восточное партнерство», на реализацию которой . Европейский Союз предусматривает выделить Армении порядка 33 млн.евро с целью укрепления институциональных структур в 2011-2013 г.г. «Данная программа подразумевает более глубокое двустороннее сотрудничество в расширенном формате»,- сказал на презентации программы в Ереване глава управления генеральной дирекции ЕС по внешним связям на Украине, в Молдове, Беларуси и Южном Кавказе Джон Кяер.
Инициатива “Восточное партнерство”, в которую включены Армения, Азербайджан, Беларусь, Грузия, Молдова и Украина, официально запущена на саммите ЕС, который прошел в мае в Праге.
В рамках программы “Восточное партнерство” предполагаются переговоры о введении зон свободной торговли, заключении стратегических соглашений, осуществлении проектов по обмену студентами, защите окружающей среды и энергообеспечении, а также упрощении и отмене визового режима.