ՀՀ կառավարության հակաճգնաժամային ծրագրի արդյունքները տեսանելի կլինեն 2009թ. չորրորդ եռամսյակում, հայտարարել է այսօր Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը «2009թ. Հայաստանի ազգային մրցունակության մասին զեկույցի» շնորհանդեսին կայացած ելույթի ժամանակ: «Ճգնաժամի պայմաններում բոլոր մեր ջանքերն ուղղված էին ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հաղթահարմանը, եւ հակաճգնաժամային ծրագիրը բարձր գնահատական ստացավ միջազգային կառույցների փորձագետների կողմից»,-ասել է նա:
Ինչպես նշել է վարչապետը, հակաճգնաժամային ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում էր, առաջին հերթին, իրականացնել հակացիկլային միջոցառումներ եւ անցնել զսպման քաղաքականությունից դրամավարկային քաղաքականության: «Ենթակառուցվածքների ընդլայնման քաղաքականությունը նախատեսում էր բյուջեի ծախսային մասի ավելացում, ինչը թույլ տվեց խթանել ենթակառուցվածքների զարգացումը, համակարգաստեղծ ձեռնարկությունները պետերաշխիքներ ստացան, իսկ փոքր ու միջին բիզնեսը վարկային արտոնություններ ստացավ»,-ասել է նա: Այս համատեքստում Սարգսյանը հաղորդել է, որ այսօրվա դրությամբ արդեն շուրջ 31 000 փոքր ու միջին ձեռնարկություններ օգտվում են հարկային արտոնություններից, իսկ 20 000-ին հնարավորություն է տրվել անել ֆիքսված մուծումներ: «Փոքր ու միջին ձեռնարկությունների ոլորտը կարող է բարձրացնել մեր երկրի դիմադրողականությունը, եւ մենք միջոցներ գտանք այդ ոլորտին սատարելու համար»,-հավելեց նա:
Միաժամանակ, ըստ Սարգսյանի, կառավարության համար կարեւոր նշանակություն ունեն երկրի տնտեսության զարգացման կանխատեսումները 2010-11թթ. համար: «Այսօր մեզ համար կարեւոր նշանակություն ունեն ոչ միայն մեր 2010թ. միջոցառումները, այլ նաեւ 2011թ. տնտեսության զարգացման կանխատեսումները»,-ասել է վարչապետը:

16 Сентябрь 2009 - 09:31 AMT
Тигран Саркисян: Результаты антикризисной программы правительства РА будут видны в четвертом квартале 2009 года
Результаты проводимой правительством Армении антикризисной программы будут видны в четвертом квартале 2009 года, заявил сегодня премьер-министр Армении Тигран Саркисян в ходе выступления на презентации Доклада национальной конкурентоспособности Армении в 2009 году. «В условиях кризиса все наши усилия были направлены на преодоление финансово-экономического кризиса, и антикризисная программа правительства получила высокую оценку со стороны экспертов международных структур», – отметил он.
Как отметил глава правительства, в рамках антикризисной программы была намечена, во-первых, реализация антициклических мероприятий и переход от сдерживаемой к расширенной денежно-кредитной политике. «Расширенная политика предусматривала увеличение расходной части бюджета, что позволило стимулировать развитие инфраструктур, системообразующие предприятия страны получили госгарантиии, а МСБ получили кредитные привилегии», – отметил он. В этом контексте Саркисян сообщил, что на сегодняшний день уже порядка 31 000 компаний МСБ пользуются налоговыми льготами, а 20 000 из них была предоставлена возможность пользоваться фиксированным выплатами. «Сфера МСБ может поднять сопротивляемость нашей страны, и мы изыскали средства для поддержания этой сферы», – добавил он.
Одновременно, по словам Саркисяна, для правительства важное значение имеют прогнозы развития экономики страны на перспективу – на 2010-2011 г.г. «Сегодня для нас важное значение имеют не только наши мероприятия на 2010 год, но и прогнозы развития экономики в 2011 году», – сказал премьер-министр.