16 Սեպտեմբեր 2009 - 10:47 AMT
Թոշակային հիմնադրամի բարեփոխման վերաբերյալ օրենսդրական փաթեթը Աժ կներկայացվի մինչեւ տարեվերջ, այսօր Երեւանում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Նրա խոսքերով, բարեփոխումների նախապատրաստմանը նախորդել է եռամյա աշխատանքը միջազգային մասնագետների հետ, որի արդյունքում ընտրվեց «բարեփոխման հայկական մոդելը»: «Թոշակի բարեփոխումը ամենաբարդ բարեփոխումներից մեկն է, քանի որ անմիջական կապ ունի բոլոր ոլորտների հետ»,-ասել է նա:
Ոչ պակաս կարեւոր բարեփոխում է, ըստ Սարգսյանի, երրորդ կողմի ռիսկերի պարտադիր ապահովագրությունը, որի վերաբերյալ օրենսդրական փաթեթը եւս Աժ քննարկմանը կներկայացվի մինչեւ տարվերեջ:
«Արմատական փոփոխություններ կկատարվեն կրթական ոլոտում, ինչը պայմանավորված է առաջին հերթին պետական գործառույթներով»,-ասել է վարչապետը: Նա պարզաբանել է, որ բարեփոխումը ենթադրում է պետպատվերի պայմանների ձեւավորման շտկում` ինչ նպատակով են որոշվում պետպատվերի տեղերը, ինչպես է օգտագործվում ֆինանսավորումը: Միեւնույն ժամանակ նա նշել է, որ պետպատվերի ձեւավորման համակարգը պետք է առավելագույնս պարզ ու հստակ լինի, իսկ բարեփոխումները հասարակական քննարկման ներկայացվեն:
Բարեփոխումները կանդրադառնան նաեւ առողջապահության ոլորտի վրա, ինչը թույլ կտա բարելավել ծառայությունների որակը, ասել է Սարգսյանը: «Արդեն հաստատվել է առողջապահության ոլորտի բարեփոխումների ռազմավարությունը եւ միջոցառումների ժամանակացույցը»,-ասել է նա:
Հակակոռուպցիոն բարեփոխումները ազգային մրցունակության ապահովման բաղադրիչներից մեկն է, գտնում է վարչապետը: Այս հարցում, ըստ նրա, զգալի աջակցություն է ցուցաբերվում ԵՄ-ի կողմից` ՀՀ-ում շահերի բացահայտման ինստիտուտի ներդրման համար: «Մշակվել է երկրորդ հակակոռուպցիոն ծրագիրը, որն արդեն ներկայացվել է նախագահին, իսկ նրա կողմից հավանություն ստանալուց հետո այն եւս կներկայացվի ԱԺ»,-ասել է Սարգսյանը:
Սակայն, ըստ վարչապետի, ճգնաժամը դանդաղեցրել է բարեփոխումների իրականացման գործընթացը Հայաստանում: «2009թ. բարեփոխաման տեմպերը զգալիորեն դանդաղեցին ճգնաժամի պատճառով, իսկ այժմ անհրաժեշտ է նոր թափ հավաքել դրանց իրականացման համար»,-ասել է նա:

16 Сентябрь 2009 - 10:47 AMT
Законодательный пакет по пенсионной реформе будет представлен в Национальное Собрание Армении до конца текущего года, сообщил сегодня в Ереване премьер-министр Армении Тигран Саркисян. По его словам, подготовке реформы предшествовала трехлетняя работа с международными специалистами, в результате чего была выбрана «армянская модель пенсионной реформы». «Пенсионная реформа – одна из самых сложных реформ, поскольку имеет непосредственное отношение ко всем сферам», – сказал он.
Следующей, не менее важной реформой, по мнению Саркисяна, является обязательное страхование рисков третьей стороны, законодательный проект о котором правительство также представит на рассмотрение НС до конца 2009 года.
«Коренные изменения будут внесены и в систему образования, обусловленные в первую очередь государственными функциями», – сообщил глава правительства. В связи с этим Саркисян пояснил, что реформа предполагает корректировку условий формирования госзаказа: в каких целях определяются места под госзаказ, как используются финансирование. Вместе с тем он отметил, что система формирования госзаказа должна быть максимально упрощена и ясна, а сама реформа будет представлена на общественные обсуждения.
Реформы не обойдут и сферу здравоохранение, которая позволит улучшить качество предоставляемых услуг, сказал Саркисян. «Уже утверждена стратегия реформ сферы здравоохранения и график мероприятий», – добавил он.
Антикоррупционные реформы – один из компонентов обеспечения национальной конкурентоспособности, считает глава правительства. В этом вопросе, по его словам, оказывается значительное содействие со стороны ЕС для внедрения в Армении Института выявления интересов. «Разработана вторая антикоррупционная программа, которая уже представлена президенту Армении, а после одобрения она также будет представлена на рассмотрение в НС», – добавил Саркисян.
Однако, по словам премьер-министра, финансово-экономический кризис значительно замедлил процесс реализации реформ в Армении. «В 2009 годы темпы проведения реформ значительно замедлились из-за финансово-экономический кризиса, сейчас же необходимо набрать новый размах для их реализации», – сказал он.