Աշխարհի խոշորագույն հակավիրուսային ընկերություններից մեկի` «Կասպերսկու լաբորատորիայի» սեփականատեր Եվգենի Կասպերսկին չի կարծում, որ համաշխարհային ցանցի սպամի մակարդակը վտանգ է ներկայացնում: Այս մասին նա ասել է PanARMENIAN.Net.-ի հետ հարցազրույցում:
Մասնավորապես, Կասպերսկին նշել է, որ սպամի երեւույթին նա վերաբերվում է ե’ւ լավատեսորեն, ե’ւ վատատեսորեն: Լավատեսորեն, որովհետեւ սպամի հետ պայքարելու համար կան տեխնիկական միջոցներ` հակասպամային ֆիլտրեր, որոնցից շատերը աշխատում են բավականին արդյունավետ եւ մաքրում են տրաֆիկը ծանրաբեռնվածությունից: «Այժմ մոդաիկ է խոսել ,green ITե (կանաչ կամ էկոլոգիական ՏՏ) մասին: Մեր մասին այդպես են խոսում, ինչին մենք պատասխանում ենք, այո մենք այդպիսի կազմակերպություն ենք, քանի որ մշակում ենք այդ ֆիլտրերը եւ հակավիրուսային արտադրանքները, եւ այդպիսով նվազեցնում ենք թրաֆիկի քանակը, ինչը տնտեսում է օրինակ, էլեկտրոէներգիան»,- ասել է նա: Նրա վատատեսությունը կապված է այն բանի հետ, որ «շատ երկրների, օրինակ Ռուսաստանի, օրենսդրությունը պատրաստ չէ սպամի դեմ պայքարելուն»:
Ինչպես ընդգծել է Կասպերսկին, եթե սպամը վտանգավոր դառնա Ինտերնետի ողջ համակարգի աշխատանքի համար, ապա դրա տարածման համար անմիջապես կսկսեին խիստ պատժել:

Владелец одной из крупнейших антивирусных компаний “Лаборатория Касперского” Евгений Касперский не считает уровень спама в глобальной сети критичным, представляющим серьезную угрозу глобальной сети Интернет. Об этом он сказал в интервью PanARMENIAN.Net.
В частности, Касперский заметил, что он относится к явлению спама и оптимистично, и пессимистично. Оптимистично потому, что есть технические средства для борьбы со спамом, антиспамовые фильтры, многие из которых работают достаточно эффективно и очищают трафик от перегрузки. «Сейчас модно говорить «green IT» (зеленое или экологическое IT). О нас так и отзываются, на что мы отвечаем, что да, мы такая компания, потому что разрабатываем эти фильтры и антивирусные продукты, тем самым уменьшаем количество трафика, что приводит к экономии, например, электричества», – сказал он.
Пессимизм владельца одной из крупнейших антивирусных компаний в мире в отношении спама заключается в том, что «законодательство многих стран, например, России не готово к борьбе со спамом».
Как подчеркнул Касперский, если бы спам начал представлять угрозу для работоспособности всей сети Интернет, то за его рассылку тут же начали бы строго наказывать.