17 Սեպտեմբեր 2009 - 14:28 AMT
Երեւանում արդեն յոթերորդ անգամ անցկացվում է ուսուցիչների մրցույթ հետեւյալ առարկաներից` հայ ժողովրդի պատմություն, հայ եկեղեցու պատմություն, հայոց լեզու եւ գրականություն: Մրցույթը կազմակերպվել է Հայաստանի Կրթության եւ գիտության նախարարության եւ Հայ Առաքելական Եկեղեցու կողմից` Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին II-ի բարձր հովանու ներքո:
Մրցույթն անցկացվում է փուլառ փուլ եւ տեստային աշխատանքների միջոցով: Այս տարի մրցույթին մասնակցում են 45 ուսուցիչներ, որոնցից 4-ը Երեւանից են, իսկ մնացածը` Հայաստանի մարզերից:
Յուրաքանչյուր առարկայից երեք մրցանակային տեղ է լինելու: Առաջին տեղին կարող է հավակնել մեկ հոգի, երկրորդին` երկու եւ երրորդին` երեք հոգի:
«Մրցույթն ավանդական է դարձել: Նպատակն է` նպաստել հայագիտության զարգացմանը»,- նշել է Կրթության եւ գիտության նախարարության հանրակրթական հարցերի վարչության առաջատար մասնագետ, ծրագրի համակարգող Նարինե Մնացականյանը:
Մրցանակաբաշխությունը կկայանա Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում: «Լավագույն ուսուցիչ» անվանակարգում մրվանակները կհանձնի մենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին II-ը:

Уже в седьмой раз в Ереване проходит конкурс учителей по следующим предметам: история Армении, история армянской церкви, армянский язык и литература. Конкурс организован Министерством образования и науки и Армянской Апостольской Церковью под высоким патронажем Католикоса Всех Армян Гарегина II.
Конкурс проходит поэтапно и посредством тестовых работ. В этом году в конкурсе участвуют 45 учителей, из которых 4 из Еревана, а остальные из областей Армении.
Призовых мест по каждому предмету будут три. На первое место может претендовать один человек, на второе – два человека и на третье – три.
“Конкурс стал традиционным. Цель – способствовать развитию армяноведения”,- отметила ведущий специалист управления по общеобразовательным вопросам Министерства образования и науки, координатор программы Нарине Мнацаканян.
Церемония вручения призов состоится в Первопрестольном Эчмиадзине. Призы в номинации “Лучший учитель” вручит Католикос Всех армян Гарегин II.